SIF – Sinclair Serial Interface (RS232 & Ethernet/WiFi)

SIF_logo
Pavel Urbančík, mimo jiné autor Vectrex klonu, připravil už před několika lety Sinclair interface SIF. Jedná se o dvoukanálový sériový interface, kde jeden sériový port je vyveden na klasický 9-pinový konektor Canon a druhý na lištu pro připojení ConnectOne modulu nebo IrDA modulu. Těchto modulů je celá řada a najdete mezi nimi převodníky RS232 na Ethernet nebo WiFi. Tak můžete Váš starý Sinclair připojit do moderního Internetu.

SIF_Finished_With_NanoSocketiWifi_Martin   SIF_with_divIDE_in_Sinclair_ZX_Spectum_128K

Interface SIF můžete koupit hotový na divIDE eshopu. Protože jsem hračička a rád si bastlím, domluvil jsem se Pavlem a udělali jsme, z mého pohledu úžasný směnný obchod. Získal jsem tak kompletní sadu součástek i DPS. Stačila trocha pájení a přikoupit si ConnectOne modul.

Pájení samo o sobě bylo celkem jednoduché, ale Pavel nikdy nepočítal s tím, že by SIF stavěl někdo jiný než on, takže dokumentace byla velmi skromná. Naštěstí byl Pavel velmi ochotný a radil a pomáhal, seč mu e-mail stačil Mrkající veselý obličej.

SIF_parts   SIF_PCB_09-01_TOP

Pavel se bez problémů kamarádí s SMD a já už těmto „prckům“ začínám taky docela přicházet na chuť. Některé součástky jsou ale opravdu „ňuňavé“ Mrkající veselý obličej. Bez lupy bych je snad ani nenašel a považoval za smítko prachu.

SIFbot   SIFtop

Nejdřív bylo potřeba od DPS oddělit konektorovou lištu. To jsem udělal proškrábáním tenkou jehlou a jemným odlomením. Pak jsem proříznul otvor pro klíč a bylo také potřeba odříznou obě strany 62-pinového ISA konektoru, protože ZX Spectrum používá pouze 54 pinů a vložit do něj klíč. Noby doporučuje hřebík, ale já vydělal klíč ze staré DPS z  TI-99, kterých mám hromadu.  Vše se povedlo zapájet bez jakýchkoli komplikací. Myslím, že po Speccy 2010 už mě hned tak něco nerozhodí. I když uvidíme Mrkající veselý obličej.

SIF_Finished_Bottom_Martin   SIF_Finished_Top_Martin

Po zapájení bylo potřeba nahrát konfiguraci CPLD. Naštěstí PRESTO opět nezklamalo a Pavlem dodané SVF hladce přes JTAG vklouzlo do Xilinx XC9572XL.

SIF fungoval na první zapnutí, ale trochu jsem se zapotil s ConnectOne modulem. Na Pavlovu radu jsem si koupil ConnectOne Nano Socket iWiFi se zabudovanou WiFi anténou a pořád se mi ho nedařilo připojit k mé domácí síti. Kvůli kompatibilitě s nějakými staršími zařízeními mám totiž dome pouze WEP a omezení dělám MAC adresami. MAC jsem povolil, ale ConnectOne modul se ne a ne připojit. Zkoušel jsem i AT příkazy zadat přímo přes terminál ale pořád nic. Nakonec pomohl reset modulu a po novém zadání informací už vše šlapalo jak má.

ConnectOne_Nano_Socket_iWiFi_TOP   ConnectOne_Nano_Socket_iWiFi_BOTTOM

Pavel připravil k SIFu docela pěkný univerzální program, který v sobě zahrnuje funkci konfigurace SIF i ConnectOne modulu, terminál pro přímou práci se sériovou linkou nebo modulem a FTP klient pro načítání a ukládání TAP, SNA a SCR.

SIF_config   SIF_browse_FTP

Soft se instaluje do divIDE mapram a spouští se přes NMI na divIDE. Je to zatím betaverze, ne všechno perfektně funguje, ale používat se to dá. Nahrál jsem k sobě na server pár Fukových dem a TAP bez problémů spustil ze sítě. Paráda! Veselý obličej Kamkoli jdete, co si zapomenete nahrát na flashku v divIDE můžete kdykoli stáhnout a spustit přes Internet.

SIF_loading_demo_from_FTP   SIF_running_demo_from_FTP

SIF zatím nemám moc velkou SW podporu, ale existuje na něj pár zajímavých prográmků, jako je třeba Duškyho BitchZX IRC klient nebo kopírovací utility po přenos TRDOS disket ze ZX do PC přes SIF od Cygnuse.

SIF_IRC_connecting   SIF_IRC_joined

Můžu vám říct, že je docela super pocit, sedět u skoro 30 lete starého počítače a prolézat si přes něj obsah FTP serveru nebo chatovat na IRC. O tomhle se asi Siru Sinclairovi ani nesnilo.

Příspěvek byl publikován v rubrice Sinclair, ZX Spectrum. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: SIF – Sinclair Serial Interface (RS232 & Ethernet/WiFi)

 1. Hood napsal:

  Martine, dával jsi ten ConnectOne modul na pinovou lištu 2mm, že? Je to taková ta obyčejná. Není s tím problém? Z hlediska dobrého bezporuchového spoje SIF a modulu.

  Mám SIF přímo od Pavla Urbančíka a ten pájel modul napevno do desky, což není ideální. Budu jej muset měnit a čeká mě odpájení… prostě dobře určitě mít ten modul zasazený v liště. Pak mě napadla ještě varianta preciznich dutinek v rozteči 2mm, ale to už je myslím zbytečné.

  Dej mi, prosím, zprávu. Dík

  • Martin napsal:

   Ty dutinky jsou naprosto v pohode, je to na prenos dat delane, toho bych se vubec nebal, jsou to i spravne protikusy na ty piny na ConnectOne modulu. Nejsem si jist, jestli do preciznich dutinek by se ty piny daly zastrcit, mozna fest silou. Na druhou stranu jsem nalepil obycejnou cernou izolacni samolepici pasku, zadna veda, nejrychlejsi reseni, co mne napadlo. Lepsi reseni, ktere mne napada by bylo pouzit stejnou pinovou listu, do jake je to zasazene, vytahat z ni ty piny a pak ji na piny na ConnectOne modulu prilepit na krajich vterinakem, jak k ConnectOne modulu, tak k DPS SIFu a bylo by to super, stejna vyska a pevne pripojeni. Kdyz ty spoje neudelas moc velke, tak to pujde i celkem snadno rozlomit v pripade potreby vymeny modulu. Nebo to prilepit jen k DPS SIFu, ale pak to bude drzet jan ta pinova lista. Na WiFi modul, se kterym clovek nijak cesto nelomcuje to asi staci.

   Krasny den

   Martin

 2. ZX Cygnus napsal:

  Zdar a sílu 🙂

  Suksoft mě upozornil na tvůj článek o kterém jsem netušil. Pokouším se vyrobit repliku SIFu a zdokumentovat originál – už mám jeden kousek zapájený – viz diskuze na Oldcompu https://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=39&t=10869

  Co mi chybí je logika do toho CPLD od Xilinxu. I když to je nejspíš jen adresový dekodér, musím se zeptat – nezbylo ti k němu od Pavla Urbančíka něco? Jakýkoli popis, nebo dokonce zdrojáky? Cokoli, co nebylo v návodu, který míval na svém webu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *