Jupiter ACE 2011

Po ZX80 je na světě je další přírůstek do mé sbírky historických počítačů. Jedná se o souputníka prvních Sinclairů a často bývá srovnáván se ZX81. Liší se však poměrně elegantní konstrukcí s vlastní video RAM a nemá ULA, tj. počtem obvodů se spíš podobá ZX80. Největší odlišností je však programovací jazyk FORTH zabudovaný v ROM.

JA_complete_2011-06-17    JA_vlist_screen_2011-06-17

Můj Jupiter ACE není původní. Postavil jsem si ho sám na plošných spojích, které vyrobil jeden ze spoluautorů N8VEM projektu Sergio Gimenez. Sergiova verze tudíž vychází ze standardního formátu N8VEM desek a klávesnice a mainboard jsou vzájemně odděleny.

JA_mainboard_2011-06-17   JA_keyboard_2011-06-17

Když se mi podaří najít někdy čas Mrkající veselý obličej, mám v plánu udělat repliku původního Jupiter ACE stejným způsobem jako u ZX80. Mám poměrně dobré skeny původní neosazené desky, takže by to mělo jít celkem dobře. Teda času si to asi vezme dost a teď jen, kde už jen vymyslet, kde vzít ten čas Veselý obličej.

Příspěvek byl publikován v rubrice Jupiter ACE. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře: Jupiter ACE 2011

  1. Pingback: N8VEM Single Board Computer | Martinův 8-bitový blog

  2. Kelley napsal:

    Ahoj. Jak tak koukám na originální schéma a na to upravené s 6116kama, tak mi pořád vrtá hlavou, jestli je vůbec nutné vybavovat paměť programu (Z3-4) signálem RD\ na na vstupu OE\. Nestačilo by ho normálně uzemnit, aby se tvářil jako původní 2114 ? A ten invertor navíc – Z30 74LS04 – mi připadá už tuplem zbytečný. Nedělá tam nic jiného, než že jen vzájemně přehazuje signály WRAM\ a RD\. Mám z něj tak trochu dojem, že by mohl být i zodpovědný za ten špatně vykreslený kurzor…

  3. Peter napsal:

    Ak by mal niekto zaujem staval som jupiter ace podla original pcb a 3 ks pcb mi ostali viac info mailom

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *