1802 Membership Card

Víkend bez dětí se pozitivně podepsal na mém bastleníčku Mrkající veselý obličej a podařilo se mi dokončit další šuplíkový projekt. Na poměrně zajímavý procesor RCA Cosmac CDP1802 mě navnadil Jirka Koutný (NOSTALCOMP) svojí parádní replikou Elfa. Elfíka určitě jednou postavím, ale pro začátek jsem si řekl, že začnu s něčím jednodušším. Lee A. Hart navrhnul jednoduchou konstrukci, kterou je možné (při troše optimalizací) umístit to plechové krabičky od bonbonů. Nelenil jsem objednal od Lee Harta plošný spoj, posháněl součástky a tady je výsledek. Membership Card šlapal na první zapojení.

CDP1802_MembershipCard_Side CDP1802_MembershipCard_Boards

Update! Klidovou  spotřebu jsem dostal na 201 μA!

Naklapal (ťukat do kláves se nedá, musí se klapat přepínači) jsem krátký prográmek a hurá, bliká Mrkající veselý obličej.

CDP1802_MembershipCard_Mainboard CDP1802_MembershipCard_FrontPanel

Pravda, ještě musím pár drobností poladit. Místo IN tlačítka mám zatím přepínač. Trimr v oscilátoru mám moc vysoký a vůbec to bude chtít poladit konektory, abych dostal desky blíž k sobě a pasovaly pěkně do krabičky.

CDP1802_MembershipCard_InBox CDP1802_MembershipCard_BackSide

Líbí se mi, že spotřeba je minimální, v klidu cca 4,5 mA (201 μA – čtěte update dole), takže Membership Card jde v pohodě napájet za tří tužkáčů třeba rok a při odpojené baterii drží RAM a vlastně celý počítač superkapacitor.

CDP1802_MembershipCard_SuperCap

Update! Po konzultaci s Lee A. Hartem, jsem zkusil snížit napájecí napětí na 3V a trochu jsem si hrál s obvody HC a HCT. Lee tvrdí, že HCT jsou shodné s HC, jen pečlivěji vybírané s nižší prahovou úrovní. Nevím, ale rozhodně to vypadá, že na 3V pracují oba typy. Navíc Zenerova dioda 5,1V, která je na vstupním napájení, při 4,5V přece jen trochu vedla a způsobovala onen odběr několika mA. Teď, při 3V napájení, je zavřená úplně a pokud není rožnutá žádná LED, je klidový odběr 201 μA Mrkající veselý obličej.

Příspěvek byl publikován v rubrice Cosmac. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů: 1802 Membership Card

 1. HC versus HCT napsal:

  Ono to s těmi obvody HC a HCT není zase tak jednoduché a rozhodně se při jejich „míchání“ musí přemýšlet. Všiml jsem si, že v poslední době to lidi často ingorujou a míchají je dle libosti, ale to nejde.

  HC a HCT se liší v rozhodovacích úrovních. HC zachovává rozhodovací úrovně CMOS, HCT zase TTL. Může se totiž stát, že když se vstup HC připojí na výstup HCT, tak ho prostě nevybudí. Proto, když se na výstup TTL připojí vstup CMOS, měl by se ten výstup pullupnout odporem 10k.

  Obvody 74HC jsou tedy kompatibilní s řadou 4000 při napájení 5V (jinak lze obvody 4000 napájet 3 až 15V). Já bych tedy v té konstrukci použil spíše řadu 4000 nebo třívoltové 74LV.

  Pěkně graficky je to vidět tady: http://www.interfacebus.com/voltage_threshold.html

  Ale počitadlo je to krásný, taky jsem o něm původně uvažoval, ale nakonec dostal přednost Elfík.

  • Martin napsal:

   Díky, hezká a přehledná grafika. Membership Card kombinuje obvody řady 4000 s 74HC a protože Lee doporučuje i 74CHT, tak jsem zkoušel a trochu jsem s ním o tom i debatoval. Nicméně fungují bez problému jak HC, tak HCT. Při prvních pokusech na 3V mi HCT nechtěly fungovat, ale pak jsem to rozchodil a chybu už jsem nebyl schopen nikdy zreprodukovat, takže otázka je, co jsem zblbnul 🙂

   • hct napsal:

    hct na 3v = slusna ducharina. tie svaby su „rovnake“ len na 5v. A nebude to len citlivostou, rozdiely rozdodovacich urovni su tak rozdielne ze sa to neda riesit vyberom.

 2. Pingback: Plánujete Cosmac Elf? Test HP 5082-7340 vs. TIL311 | Martinův 8-bitový blog

 3. Pingback: Spare Time Gizmos COSMAC Elf 2000 | Martinův 8-bitový blog

 4. Lee A. Hart napsal:

  Very nice work, Martin! Now you need to get some programs in it, like BASIC or C. These are both available. See http://www.cosmacelf.com for lots more information on 1802 computers.

  To fit it in an Altoids candy tin, you need to use very low profile sockets, or no sockets at all. I supply socket pins with the full kit version. Use a Bourns 3266W trimpot, and Molex series KK connector #22-18-2101 for J1 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *