Počítače SHARP MZ-700, MZ-800 a MZ-1500 mají na zadní straně konektory pro externí magnetofon. Ovšem jen v počítačích, které nemají interní magnetofon, jsou tyto konektory zapojené. Pro jejich aktivaci je potřeba do interního konektoru pro připojení kazeťáku dát jednoduchou propojku. Abych usnadnil všem práci, mám přesná typová čísla součástek a jednoduché zapojení, ať nikdo nemusí tápat, kdyby chtěl externí kazeťák připojit.
K tomuto článku mě inspiroval poněkud zvláštní pán, který čas od času na Aukro prodává „konektor na Sharp MZ-821 a 721 na připojení externího kazeťáku“ (např. tady). Na fotce má vyfocené úplně jiné konektory, protože je to strašné tajemství a know-how 🙂 Není a myslel jsem si, že to ví každý, ale občas se někdo zeptá, tak je možná dobré si říci, jak takový konektor jednoduše udělat.
Asi nejjednodušší způsob je koupit si Dupont propojovací kabel 40žil F-F samice-samice (10cm) a propojit tři dvojice pinů na konektoru T-5 vlevo pod kazetovým magnetofon v SHARP MZ-700, MZ-800 nebo Quick Diskem MZ-1500 (tam už ale propojka asi bude).
Nevýhoda tohoto řešení je, že vždycky když ho rozpojíte a budete chtít znovu zapojit, budete hledat, co kam patří 😉 Proto je asi lepší udělat propojku pořádně. Pokud to chcete udělat stejně, jako v originále, musíte si koupit patřičný konektor. Jedná se o 9-pinový konektor výrobce JST řady NH s roztečí 2,5 mm a konkrétně potřebujete:
1 kus plastové tělísko H9P-SHF-AA
6 kusů kontaktů SHF-001T-0.8BS nebo SHF-002T-0.8BS pro tento konektor
3 kusy krátkého kabelu 0.05-0.33 mm2 s bužírkou 0.9-1.7 mm délky 43 mm
I při kusovém nákupu jste na nějakých 25 Kč za všechno 😉
Kontakty SHF-001T-0.8BS jsou pro vodiče o průřezu 0.08-0.33 mm2 (28-22 AWG) s izolací cca 1.2-1.7 mm, zatímco kontakty SHF-002T-0.8BS jsou pro tenčí vodiče o průřezu 0.05-0.08 mm2 (30-28 AWG) s izolací cca 0.9-1.2 mm. Vyzkoušel jsem obojí, dokonce jsem použil ještě tenčí kabel z PicoBlade konektorů pro ARMSID a nebo naopak o trochu silnější kabely, co tu mám a řekl bych, že nějaká tolerance proti specifikaci tam ještě je. Doporučím asi spíš silnější kabely, protože konektor je v SHARPu celkem zapuštěný a tak budete mít, asi jako já, tendenci ho při vytahování tahat ven za kabely, tak ať je to spíš pevnější.
Na krimpování jsem zkoušel použít krimpovací kleště z GME na Dupont konektory, které krimpují jak bužírku, tak kontakt současně a přijde mi, že mají tendence spoj trochu rozmačkat. Tak jsem si raději vzal moje oblíbené Engineer kleště a krimpoval jsem zvlášť bužírku a zvlášť kontakty. To šlo pěkně, jen je to pomalejší, protože musíte na dvakrát. Optimální délku pro vodiče jsem odměřil z originálu a vychází mi to na cca 43 mm.
Po nakrimpování a zasunutí kontaktů do plastového tělíska konektoru (propojit musíte piny 1-7, 2-8 a 3-5) by měl váš výtvor vypadat stejně, jako originál.