Dalším kouskem z vývojové dílny Libora Lasoty je deska AlfaNumerického Displeje AND-1V. Je plně kompatibilní s deskou AND-1Z, tedy určená pro CP/M, ale místo kompozitního obrazového výstupu používá VGA v rozlišení 640×480@60Hz. Kromě VGA umožňuje i stránkování paměti pomocí signálu MAP1 a odstraňuje sněžení původní karty.
Karta je, stejně jako AND-1Z, pouze znaková a umí 64 znaků na řádek při 20 řádcích. Na CP/M to není mnoho, lepší by bylo 80 znaků a 25 řádků, ale takový kompromis má už původní karta AND-1Z. Protože nová AND-1V má rozlišení 640×480 znaků mohl si Libor dovolit rozlišení jednoho znaku 10×24 pixelů a znaky jsou tak opravdu hezké. I při přepočítání na rozlišení dnešních LCD monitorů vypadají velmi dobře. Libor připravil hned dvě různé znakové sady a můžete si udělat i vlastní. Následující obrazovky jsou sejmuté při rozlišní 1920×1200.
Karta má standardně své 2 kB video RAM v oblasti F800H až FFFFH, ale můžete ji libovolně posunout v adresním prostoru SAPI-1 po 2 kB. Výstup je monochromatický, tak jako na originále, ale můžete si nastavit jeho barvu pomocí 4 jumperů. Snadno tak docílíte, kromě bílé, i pro starší monitory typickou zelenou nebo jantarovou.
Za zmínku stojí, že AND-1V není tak choulostivá na výběr součástek, jak původní AND-1Z nebo i novější AND-1Z/89. Pokud dodržíte doporučení autora, bude vám karta šlapat na první zapojení. Žádné laborování s prohazováním součástek vás nečeká.
U této karty mně zarazilo, že její klon se objevil na Aukro pod jménem SAPI-1, VGA zobrazovač AND-1V23. Kua proč? Proč má někdo zapotřebí malinko upravit popisky na desce a prodávat ji dál bez zmínění původního autora? Přitom Libor prodává desky ochotně každému v podstatě za náklady, poradí, pomůže, nic netutlá, dokumentace je veřejně dostupná. Fakt nechápu a nedivte se pak, že spousta autorů různých projektů nechce pustit jejich zdroje z ruky.
Kartu jsem měl už v předchozí iteraci ve verzi 1.1 a byl jsem s ní spokojen. Chtěla doplnit pár blokovacích kondíků a jinak fungovala skvěle. Karta pracovala s menším rozlišením 384×480 pixelů, jeden znak měl rastr 6×12 bodů a fungovala mi také skvěle.
Liborovi se ovšem pár detailů nelíbilo a tak postupně v několika dalších iteracích vznikla finální verze 2.3. Pokud provozujete SAPI-1 v sestavě se CP/M určitě doporučuju zvážit nahrazení původní AND-1Z nebo AND-1Z/89. Získáte lepší obraz lépe zobrazitelný na moderních monitorech. Ztratíte sněžení a větší pocit reálnosti. To už je na každém osobně a také na zobrazovadlech, které má k dispozici a chce použít. Z dnešního moderního pohledu by bylo ideální HDMI, ale to je úplně jiný level a vyžádalo by si to součástky vyšší integrace.
P.S. EC1045 mně opravil, že AND-1Z nikdy nesněžilo, popletl jsem si to s AND-1A, tak se omlouvám, v článku to měnit nebudu, přečtěte si jeho příspěvek dole. Díky.
AND znamená Alfa Numerický Displej. Sněžení je u desek AND-1(A) a její předělávka na VGA tj. AND-1B také sněží ale černě takže to tolik neruší. AND-1Z nikdy nesněžila, aneb CPU je pozastavován v době, kdy se vyčítají data z VRAM pro zobrazování. U AND-1(A) ale i AND-1B se CPU nepozastavuje a proto dochází k poruchám v obraze, aneb CPU, má přednost. Rozdíl je akorát v tom že u AND-1(A) sněží bíle … existuje i dobová úprava aby sněžila černě. AND-1B tj. VGA varianta už tuto úpravu pro sněžení černě obsahuje.
Díky za opravu, název karty jsem upravil, ke sněžení jen přidal PS. Jsem byl tak nějak přesvědčen, že mi sněžila i AND-1Z, ale asi jsem to popletl.
Co se týče HDMI tak se dá pořídit za pár peněz převodník VGA na HDMI. Na „normálních“ počítačích to funguje celkem spolehlivě co mám zkušenost a obraz je i překvapivě ostrý.
Tak pardon. Spletl jsem si to s opačným směrem (HDMI v PC na VGA monitor) 🙁