Z80-Card a CP/M pro Commodore C64

Po pár literárních příspěvcích tu mám zase jeden hardwarový. A jaký! Z C64 se konečně stává normální počítač s tím správným procesorem Mrkající veselý obličej. A pořádný počítač musí mít CP/M. Tohle zatím platilo jen pro C128, ovšem se Z80-Card od DL2DW se stává CP/M dostupná každému uživateli C64. Commodore CP/M cartridge pro C64 samozřejmě existovala už dávno, ale byla to poměrně velká záležitost. DL2DW udělal původně její repliku, ale pak všechnu logiku sloučil do jednoho CPLD XC95144XL. Cartridge navíc udělal pěkně i designově, název CP/M vyfrézoval do horní části, což mně zaujalo. Fakt dobrý nápad, vypadá to moc hezky a u Čínských výrobců DPS je to za jednu cenu.

Z80-Card_Martin_front  Z80-Card_Martin_backjpg

Trochu nevýhoda je, že pak nemůžete použít klasickou plastovou krabičku na C64 cartridge. Ovšem na druhou stranu, ruku na srdce, tohle asi není cart, který by měl každý ve svém C64 běžně a trvale. Dokonce ani já Mrkající veselý obličej. Variantu do krabičky jsem i někde zahlédl, ale mně se prostě líbí tahle.

Stavba je jednoduchá, není tam moc co řešit, prostě jedno CPLD a jeden pořádný procesor, pár pasiv a je hotovo. Z80-Card také chodil na první zapojení. Jediný trochu zádrhel byl, že jsem si cartridgí zaplácnul slot, kde mám jinak Ultimate 1541, takže jsem musel vytáhnou SD2IEC a s tím je práce přeci jen méně pohodlná a pomalejší. Ale CP/M chodí.

Z80-Card_Martin_CPM-cart-in-C64  Z80-Card_Martin_CPM-working

Oficiálně tak můžu zahrnout C64 mezi použitelné počítače Veselý obličej. Pravda práce se CP/M není úplně svižná, CPU sice běží na 8 MHz, ale přístup do paměti, výstup na obrazovku apod. to celkem brzdí. Znaků na řádek také není úplně mnoho, ale existuje i víceznaková verze s užšími znaky.

Cart jsem zkoušel i na Ultimate 64, ale tam se mi ji nepodařilo rozjet. Asi něco někdo koliduje, ale netuším co, jsem Commodorista na baterky 😉

A obligátní větička nakonec, kdyby někdo chtěl desku, tak jich pár mám, černé, ENIG.

Příspěvek byl publikován v rubrice C64, Commodore se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 komentářů: Z80-Card a CP/M pro Commodore C64

 1. Libor napsal:

  Ahoj, myslíš, že bych mohl dostat dva kusy DPS? Taky bych si rád z C64 udělal normální počítač. 🙂

 2. Pingback: Super návod pro CP/M – Sharp MZ-800 Personal CP/M Manual | Martinův 8-bitový blog

 3. Doda napsal:

  44K taky neni nejvic na svete, ale jinak pekna vec.

 4. Jarda napsal:

  Byla by ještě jedna deska k mání?

  Děkuji

 5. Miso napsal:

  Ahoj nenájde sa ešte jedna doska?

  Mišo

 6. Dirk Wouters napsal:

  Dobrý den,

  Karta funguje také v systému Ultimate64. Během vývoje jsem to také zkoušel, i když v Ultimate64 Elite, ale na tom by nemělo záležet.

  Bohužel si nepamatuji přesné nastavení, ale bylo to nastavení pro rozšiřující port. Něco se muselo zapnout, vypnout nebo změnit.

  Jen si to vyzkoušejte.

  S pozdravem
  Dirk

 7. Frank Burmeister napsal:

  Hi Martin, apologies for writing in English, but unfortunately I do not speak any Czech. The githup link to DL2DW’s card does not work anymore. Do you happen to have the correct link? Thank you and best regards, Frank

 8. Fernando Bugallo napsal:

  Hello Martin, I am wanting to carry out this project, but everything referred to in Github disappeared, it is a pity that this information is lost!
  Would you have the respective information to be able to manufacture the plates? Do you happen to have cloned Github?
  Thanks a lot!
  My email is soyfer@gmail.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *