Postavte si počítač SAPI-1 (2. díl) – deska procesoru JPR-1ZI

Nezbytnou součástí skoro každého počítače je procesor. U SAPI je procesor umístěný na procesorové desce. Procesorová deska na SAPI má obvykle označení JPR-1 (Jednotka Programového Řízení) občas doplněné o nějaké to písmenko navíc. Písmenka nepodceňovat, znamenají obvykle dost významné rozdíly. Druhou možností je deska PKT-1 (Procesor Klávesnice Tiskárna). Já jsem se rozhodl postavit desku JPR-1ZI. Ono Z znamená procesor Z80 místo pro SAPI běžnějšího Intel 8080. První důvod je dostupný software, tj. celkem dobře chodící CP/M s podporou některých novějších periferií. Druhý důvod je, že tradiční desky JPR-1 s 8080 jsou celkem dostupné, občas je najdete na Aukro apod. v celých sestavách nebo i samostatně, takže nemá tak velký smysl si je stavět, zatímco desky s písmenkem Z jsou poměrně raritní. Navíc CP/M je moje srdcovka, proto jsem se rozhodl jít touto cestou. Procesorových desek je ještě víc, ale jsou ještě raritnější a méně obvyklé.

JPR-1ZI_Martin_bez_LED   jpr-1z_rotated

Písmenko I na desce JPR-1ZI znamená Interrupt, tedy podporu přerušení. Je to nová deska, kterou EC1045 rozšířil o podporu přerušení z obvodu i8259. Jedná se tedy o lehce zmodernizovaný klon původní desky JPR-1Z. Nutno podotknout, že EC1045 překreslil a upravil nejen tuto desku, ale vlastně všechny ostatní, které budeme používat.

Na desce najdete také bootovací ROM, která je rozšířená z původních 2 kB na na 8 kB. Můžete s výhodou použít EEPROM AT28C64 a měnit její obsah pohodlně bez mazání UV světlem.

Podporu zmiňovaného přerušení z i8259 na desce zatím nijak nevyužijeme, takže kdyby si někdo chtěl postavit přesnou repliku JPR-1Z nebo má originální desku, bude fungovat v pohodě.

Deska JPR-1Z(I) neobsahuje, na rozdíl od původní JPR-1 žádnou RAM, takže nejde použít samostatně a budeme potřebovat minimálně desku RAM, kterou si představíme příště.

Největší část desky zabírají historické oddělovače MH3212. Jsou to žrouti a topí, ale to je dané tím, že deska je skoro replika originálního JPR-1Z. Na obrázku v úvodu si můžete všimnout, že rozdíly nejsou velké. Fotografie oginálního JPR-1Z (vpravo) je EC1045 a „ukradl“ jsem ji z jeho webu www.sapi.cz, tak doufám, že mně nezažaluje Mrkající veselý obličej.

Na stavbě není nic složitého, součástky jsou klasické, starší, ale neměl by být problém je dnes sehnat. Bohužel, mi to připomnělo jednu smutnou událost, kterou bych si dovolil zmínit. Nedávno umřel pan Jaromír Buček Smutný obličej provozující obchod s retro součástkami www.bucek.name Rád na něj vzpomenu, vždy býval dobře naladěn, když se vynořil z hloubi svého krámku. R.I.P. Jeho syn Richard plánuje obchod dále provozovat, až se pořeší všechny náležitosti.

Schéma i osazovák je i u EC1045 na webu. Trochu komplikace může být pro někoho naprogramování 2 ks PROM MH74S287, tak můžu případně pomoci. Binárky pro PROM i ROM najdete tady:

Obsah PROM D3C a D6B – JPR-1ZI_PROMs.zip
– doporučuji zatím verzi 2k, verze 8k není pořádně otestovaná a není do ROM zatím co dát

Obsah bootovací ROM pro CP/M od Celeron upravený EC1045 – JPR-1ZI_ECMON-2k.zip

Obsah bootovací ROM pro nahrání systému na ZRMD – JPR-1ZI_ZZRMD_ROM.zip

Se samotnou deskou nic moc neuděláte, ani ji nevyzkoušíte, potřebujete ještě minimálně RAM a nějaký vystup na sériovou linku nebo monitor. Ale už příště se dočkáte Mrkající veselý obličej.

Příspěvek byl publikován v rubrice Československé počítače, SAPI-1 se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 komentářů: Postavte si počítač SAPI-1 (2. díl) – deska procesoru JPR-1ZI

 1. EC1045.01 napsal:

  Ona náhrada těch 3212 je dost problematická aneb jde o multifunkční střádač/registr a některé periferie (např. klávesnice) využívají specifických vlastnosti obvodu 3212. Dále použití jiných střádačů/registrů by znamenalo použit složitější výběrové dekodéry aneb 3212 má dva výběrové vstupy, reset, strobovací vstup, výběr režimu střádač/registr a výstup „přerušení“. Ta velká spotřeba 3212 je dána tím že je vyrobená podobnou technologii jako TTL obvody řady 74S. Jinak je to velice zajímavý obvod jen je škoda že se už nedělá ani nevím o funkční náhradě.

  • Mahoney napsal:

   Pokud vím, tak je to původně intelový M8212 či P8212, ruský 589IR12 (http://www.sovtube.com/ics/588-589ir12.html)

   • EC1045.01 napsal:

    Původně to je INTEL 3212 (součást řežu I3000) a až následně je INTELem přeznačený na 8212 (aby číselně seděl k MCS 80). To že 3212, 8212, K589IR12 a 74S412 je jedno a totéž vím, mně šlo o to, že za tento typ obvodu není náhrada. V některých případech jde nahradit 74173, která je asi funkčně nejblíže. Jinak obvody typu 74244, 74373, 74374, 74273 …, 8282, 8286, …. Je jen taková funkční parodie na 3212.

 2. vrba napsal:

  dobry den
  bude k mani set PCB pro SAPI1?

 3. Igi napsal:

  Musím uznať že tie nové dosky vyzerajú naozaj dobre – a ak je ich kvalita taká dobrá ako vyzerajú tak to bude aj spoľahlivé.
  Martine:
  Osadzuješ MH čipy, alebo používaš LS verziu čipov (teda tam kde sa to dá) ?

  • Martin napsal:

   Jak co, tohle není replika, tak k tomu nemám puristický přístup, spíš chci aby to spolehlivě fungovalo. Budiče a PROM jsem dal samořejmě TESLA, tam moc variant není. CPU mám NDR UB880D a zbytek jsem osadil LS od TI 😉 Tady na tom moc nešupí, horší je to s AND-1Z, která přijde, kde je hodně důležité co kam osadit, kvůli časování. Nicméně kvůli vzhledu jsou použil TESLA TR191 odpory a osadil jsem je pěkně 5 mm na desku, jako na originále. Ovšem patice mám zbaběle precizní 🙂

 4. John Blbec napsal:

  zdar. to s Buckem me dost zaskocilo 🙁

 5. Jiří Slánský napsal:

  Ahoj, koukám jaký je zájem o SAPI. Kdysi na Brněnském veletrhu jsem ho viděl s 1kB RAM a Basicem. V této konfiguraci ho mám funkčního. CP/M s 8 palcovými FDD jsem zatím nerozchodil. FDD z Bulharska a disk mám.
  Mám větší počet původních desek, cca 20 provedení, když by někdo měl zájem.
  JS

  • EC1045.01 napsal:

   Zdravím

   Pokut se tam najde něco, co nemám zdokumentováno tak bych o to měl zájem a minimálně o zapůjčení. To co mám zdokumentované mám na webu SAPI.CZ v sekci 8 bity / SAPI-1 / technické prostředky.

 6. kelley napsal:

  Jo, je to pěkný. Sice chápu snahu o kompatibilitu se starými deskami, ale FRB konektory u novostavby… za mě nee.

 7. Pingback: Postavte si počítač SAPI-1 (4. díl) – máme obraz – AND-1Z/89 | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *