ByteFEST 2021

O prodlouženém víkendu 28.-31.10.2021 se konal další ročník asi největší česko-slovenské retro počítačové akce ByteFEST 2021. Minulý rok byla akce online a tak jsem se s některými lidičkami viděl až po dvou letech. Díky rekonstrukci Smíchovského nádraží se letos akce konala na novém místě – Toulcově dvoře v Praze, Hostivaři.

S Uunkem a EC1045 jsme dorazili v pátek okolo páté hodiny. Někteří účastníci už byli na místě od čtvrtku, protože bylo volno, ale my jsme jeli klasicky od pátku. Novinkou byla i rezervace stolů dopředu, což bylo super, člověk se nemusel stresovat, kde bude sedět a jestli se vedle sebe vejdeme s partou, co řešíme podobné věci.

Toulcův dvůr má i restauraci a hostel, takže jídlo i ubytování bylo na jednom místě, což bylo taky super. Ubytování jednoduché se společnými sociálkami, ale čisté a naprosto dostačující. Restaurace nebyla úplně klasická, jídla se musely dopředu objednávat a rezervovat a pivko točili jen do 18. hodiny večer, což byla trochu nevýhoda, ale zase nic zásadního a super, že ta možnost byla.

Taky bylo bezva, že se dalo najet autem přímo do areálu, takže jsme nemuseli tahat počítače daleko. Hlavně Petrovo SAPI-1 s několika 19” rošty a 8” mechanikami by se celkem proneslo.

Já jsem s sebou tentokrát bral SHARP MZ-2500 a v plánu bylo ladit Bohoušovu (NOBOMI) implementaci SASI řadiče SHARP MZ-1E30 a SASI HDD do Unikarty. Nakonec však k tomu nedošlo a vlastně jsem skoro nic neudělal. Uunkovi jsme pomohli s MilasPce rozchodit MiSTer. V podstatě všechno bylo cajk, chtělo to jen správně nastavit a drobnou chybku udělal Uunek pří záměně 10nF a 10uF SMD kondíků na IO boardu. Obávám se, že se na tom podepsal můj rukopis, když jsem mu chystal součástky. Naštěstí měl MilasPce s sebou jak osciloskop, tak páječku, takže diagnostika i výměna šly hladce.

Suksoft dělal na FPGA implementaci SHARP MZ-800, zkoušel si hrát s Quick Diskem a měl jsem pocit, že ve svém “bádání” pokročil. NOBOMI s sebou vzal také MZ-2500, ale nakonec na něj také vůbec nedošlo. Chvíli jsme dumali nad implementací Bad Apple do SHARPa, protože tohle demo nám zatím chybí. Snad pokročíme příští týden na Tálském mlýně, tam bývá pracovnější atmosféra a méně rušivých vlivů.

Byl jsem rád, že jsem po létech zahlédnul na ByteFESTu zase SORD M-5, který přivezl Roman Štec společně s hromádkou příslušenství a poměrně raritních cartridgí.

LMN128 zase zaujal implementací Commodoráckého SIDa na svém eLeMeNt ZX, který předváděl a pouštěl tak SIDovky v podání ZX Spectra. Teď už jen 6502… 😉

Na místě bylo jako obvykle i spousta dalších počítačů i zajímavých novinek a tak bylo pořád o čem a s kým si povídat. Dobře byly vyřešené i přednášky. První byly ještě na společném sále, ale pak se přesunuly do speciálního salonku. Zprvu jsem byl trochu nervózní, že nevím, co se děje, případně nemůžu přednášky alespoň po očku sledovat, ale nakonec musím uznat, že to to bylo dobře. Na přednášky tak byl klid a obě skupinky se tak alespoň nerušili. Jen musím příště trochu víc vychytat a dopředu si naplánovat, co shlédnou a co obětuju pro zábavu na place.

Za zmínku z mého pohledu určitě stály minimálně přednášky dvou VIP hostů. Jeden přijel až z Anglie a byl jím David John Pleasance, bývalý CEO Commodore UK a druhým byl Fuxoft (František Fuka), známý filmový recenzent, hudebník a autor mnoha hudeb, her a dalších programů pro naše retro mazlíčky.

David John Pleasance překvapil už tím, že přicestoval až z Anglie. Myslím, že kvůli těm pár knížkám co prodal to asi nedělal. Jeho povídání bylo moc zajímavé, celkem mně překvapilo, jak velký Commodore hrnul business bez většího plánování a zaujal i fakt, že David nikdy neměl žádný Commodore počítač.

František Fuka je skrz naskrz zajímavá osobnost a tak i jeho přednáška, přestože spadala z velké části do oblast hudební teorie byla velice zajímavé a zase mi otevřela další obzory. V jeho podání vypadalo skládání hudby jako naprosto jednoduchá až triviální záležitostMrkající veselý obličej.

Bohužel, jak to všechno strašně frčelo a bylo zajímavé, tak jsem trochu zapomínal fotit. Přesto, jsem pár dalších fotek ještě udělal a najdete je tady:

https://photos.app.goo.gl/i8ojAiLuA3nRprny7

Velký dík patří Ferymu a všem ostatním, kdo mu pomáhali s organizací. Vše bylo perfektně zajištěné, místo dobře zvolené, zkrátka super akce. DÍKY a nashle za rok!

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jeden komentář: ByteFEST 2021

  1. PedroS napsal:

    Martine, díky za bezva report a pěkné fotky. Akci jsem si užil i já a nebýt toho sviňského covidu, který jsem si z tama dovezl, tak by mi zůstaly jen samé příjemné vzpomínky. Takhle už druhý týden bojuju s koronáčem a na žádnou další akci se už letos nepodívám. Tak si to užij aspoň ty a hodně zdaru s projekty!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *