Alexandru Groza 80386DX ISA Single Board Computer

Tak jsem zase sám sebe ukecal na vícebitový projekt. Alexandru Groza navrhnul a sestrojil jednodeskový počítač s procesorem 386DX. Počítač používá čipset OPTi 82C495XLC + 82C206, umožňuje osadit až 32 MB RAM a 128 kB cache SRAM a procesor taktovat na 25-40 MHz, což je celkem nadupaná 386 mašinka. Konstrukce se mi líbila a když Marty nechal udělat desky a zajistil i těžko sehnatelné komponenty, šel jsem do toho.

Groza386_Martin_finished_front  Groza386_Martin_finished_back

Konstrukce byla celkem přímočará, na desce je sice dost součástek, ale SMD je jen hlavní chipset a ostatní je THT, takže za dva večery bylo hotovo. K mému překvapení počítač šlapal na první dobrou.

Groza386_Martin_finished  386DX-Gorza_Martin_first-run

Měl jsem po ruce jen Sergeyovu 8-bitovou sběrnici, ale to vůbec nevadilo, počítač naběhl v pohodě, jen mi nechtěl bootovat z XT-CF Lite. To jsem vyřešil změnou BIOSu z AMI BIOSu na MR BIOS. Později jsem ještě dostal další verzi AMI BIOSu, která s XT-CF Lite funguje v pohodě. Později jsem XT-CF Lite nahradil, kvůli většímu výkonu na 16-bitové sběrnici, za standardní Multio IO řadič s IDE, FDC a porty, ale použil jsem také XT IDE Universal BIOS s optimalizací pro 386, protože mi přišlo, že je svižnější než když používám BIOS s CHS.

Abych neměl 8-bitovou sběrnici, ale plnotučnou 16-bitovou, postavil jsem si 16-bit ATX ISA Backplane, který také sestrojil Alexandru. Pro snadnou identifikaci toho, co se děje na sběrnici, mi přišel zajímavý další Alexandrův projekt – ISA Signal View Interface.

Groza-16-bit-ISA-backplane_Martin_finished_front  Groza-ISA-Signal-View_Martin_finished_front

Alexandru navrhnul a zkonstruoval i další desky, jako je VGA, Multi IO a zvukovka, ale ty jsem (zatím) nestavěl. Fakt pěkná práce, klobou dolů.

Jako grafiku jsem použil 16-bitový TSENG ET4000AX místo stávající 8-bitové Trident, je přeci jen výrazně rychlejší. 16-bitovou síťovou kartu jsem si už postavil dříve.

Zkoušel jsem různé procesory a rychlosti a vše fungovalo pěkně. Trochu mně jen zarazilo, že Intel 386DX přetaktovaný na 40 MHz se detekuje v programu HWINFO jako AMD. Nejdřív jsem podezříval Číňany na eBay, že zase přeznačovali, jak je jejich dobrým zvykem, ale pak jsem se dopátral, že HWINFO nemá jak odlišil Intel a AMD CPU, tak považuje každý procesor na 40 MHz za AMD, protože Intel 40 MHz 386DX nedělal.

China_386DX_fake_photo  China_386DX_fake_HWiNFO

Nicméně, Intel 386DX mi i na 40 MHz chodil v pohodě. Zkoušel jsem také CPU 486DLC, což je 5V varianta procesoru 486 pro 386 patici. Není tak rychlá, jako plnotučná 486, ale je to výrazné zlepšení.

Groza386_Martin_with-486DLC-working  Groza386_Martin_with-486DLC-benchmark

Taky mi s 486DLC funguje floppy mechanika, ale to až později, když dojdu k problémům.

Zkoušel jsem i pár her, DOOM jede úplně v pohodě. QUAKE je spíše nehratelný.

Groza386_Martin_DOOM-scr2  Groza386_Martin_QUAKE-scr

Sierra a Lucas Arts adventury a další hry určené pro 386DX a nižší samozřejmě jedou perfektně a s MIDI kartou a synťákem si je můžete skvěle vychutnat.

Groza386_Martin_KQ4-scr  Groza386_Martin_DUNE-scr

Samozřejmě holý DOS počítač už dnes nikoho nezajímá, takže jsem nainstaloval Windows. Odpovídající mi přišly Windows for Workgroups 3.11 v České edici. Fungují perfektně.

Groza386_Martin_Win311-scr  Groza386_Martin_WinFileMan-scr

Rozjel jsem síťování a sdílení souborů mezi mojí 386DX a virtuální mašinou s Windows 98 na mém domácím PC. Paráda, kopírovat soubory po síti to je pohodlíčko Mrkající veselý obličej. Rozjel jsem i TCP/IP a zkoušel Internet Explorer 5 a Netscape Navigator 4, ale jsou dnes v podstatě nepoužitelné. Stránky OldComp.cz se mi zobrazily takto:

Groza386_Martin_IE5-scr  Groza386_Martin_NN4-scr

Doteď to vypadá jako samá “pozitiva a životní jistoty” Mrkající veselý obličej, ale možná jste asi v polovině článku zaznamenali poznámku o funkční floppy. Normálně totiž floppy disk moc nefunguje. Alexandru si myslí, že je problém s přenosem na sběrnici přes DMA a napovídal by tomu i fakt, že další věc, která zlobí je přehrávání samplů na zvukové kartě (např. Sound Blaster). Přehrávání OPL na Sound Blaster nebo AdlLib funguje v pohodě, stejně tak mi perfektně chodí PC-MIDI (variace na Roland MPU-401). Floppy se mi podařilo rozjet díky použití 486DLC a nastavení co nejmenších wait state na cache i DRAM v AMI BIOS. Není to úplně stoprocentní, ale celkem to chodí. Pokud ale dám jako CPU 386DX nebo nastavím nějaké wait state, jsou data načtená z floppy buď rozbitá nebo se nenačte vůbec nic, nedá se nabootovat, … S Multi IO řadičem to také zlobí víc, lepší je Sergeyův ISA FDC. Rozbité čtení je už vidět třeba na výpisu adresáře, ale ne vždy:

Groza386_Martin_FDC-failing-scr1  Groza386_Martin_FDC-failing-scr2

Se zvukovkou je to ještě horší, jakmile mám Sound Blaster ve sběrnici, vypadá, že funguje, občas nějaké samplované zvuky chraplají, ale nejhorší je, že mám podezření, že mi to pak i nabije zápisy na HDD a ten je pak rozbitý. Nemám to ověřené exaktními pokusy a hrál jsem si u toho také s tou floppy, ale pokud mám systém bez Sound Blasteru a bez floppy řadiče (resp. vypnutý FDC na Multi IO), tak můžu ve Windows a s gameskami řádit několik hodin a nic se nenabije, nic nespadne, všechno funguje.

Bez floppy se dá přežít, prostě zapojím CF nebo IDE přes IDE-USB adaptér k pracovnímu PC a diskety nakopíruju na HDD a pak instaluju z něj. Horší je to bez samplovaných zvuků. AdLib hraje muziku, stejně jako MPU-401, ale střelba v DOOM přes PC speaker není nic moc, samply by to chtělo. Nutno říct, že Alexandru na tom dělá a plánuje to po letní pauze odladit. Další drobností, co je ale spíše softwarového charakteru je myš na PS/2. Chodí mi jen s MR BIOSem, s AMI se mi nepodařilo PS/2 myš rozchodit. Bude super, pokud 386DX SBC postaví více lidí, aby bylo víc zpětné vazby. Zatím mám pocit, že jsem jediný. Ale Marty dělal více desek, tak se snad postupně připojí další.

Příspěvek byl publikován v rubrice PC se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Alexandru Groza 80386DX ISA Single Board Computer

  1. MG napsal:

    Zaujaly mě už fotky z OldComp párty VII. Koukám, že vytvořit konstrukci 386 od nuly není i dnes nic snadného, když tam zlobí takové věci jako je zvuková karta nebo řadič disků… Navíc to bude asi i docela drahé na součástky co jsem koukal na soupisku z Mouseru a to tam není uvedeno všechno. Já si postavil P2 233 na takové to retro hraní bez různých emulátorů. Jdou na tom rozchodit Win98 (třeba pro použití Voodoo) a zárověň tam ještě fungují i staré hry pro DOS bez nějakých komplikací (možná, že až ty hóóódně staré budou mít problém, ale to se dá pořešit s rezidentním „zpomalovačem“…). 386 jsem zvažoval, ale je když jsem si jednu takovou složil a zkoušel nějaké hry tak mě to moc nenadchlo jako před cca 25 lety :-). Je to prostě pomalé. Vrchol všeho byl DOOM, ale i ten byl pomalý a muselo se změnšovat okno, aby to bylo trochu hratelné a i tak nic moc.

  2. MD napsal:

    Mohu se prosim zeptat jaky presne bios funguje nejlepe s tou disketovkou? Idealne presny nazev nebo link pokud je nekde ke stazeni. Diky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *