Lehce detektivní a konspirativní příběh se šťastným koncem

Ne, nebojte, nepustil jsem se do prózy, na to fakt nemám, jen se chci podělit o celkem zajímavý příběh, který se mi stal koncem tohoto roku. A nebojte, týká se to starých počítačů, resp. jednoho mého hodně starého počítače, o kterém jsem se tu zmínil už před dlouhými 7 lety.
COMPUKIT_UK101_box COMPUKIT_UK101_board COMPUKIT_UK101_logo

Compukit UK 101 jsem koupil na eBay někdy v roce 2011. Jedná se o celkem málo známou kopii poměrně známějšího Ohio Scientific Superboard II. Jak to tak chodí, nebyl čas, jeden zajímavější projekt se sypal za druhým a tak počítač šel trochu bokem. Začátkem roku 2014 se mi ozval jeden človíček, říkejme mu třeba pan T., který zahlédl příspěvek na mém blogu. Počítač ho zajímal, protože na něm v roce 1980 začínal a byl to pro něj nostalgický kousek. Chtěl si s ním pohrát a měl v pláni ho i překreslit a vyrobit repliku. Slovo dalo slovo a protože mi ho doporučil i EC1045, který s ním již dříve kul nějaké SAPI pikle, tak jsem panu T. počítač bez problémů půjčil. Pan T. počítač rozchodil, vyměnil vadné CPU a já jsem ho později navštívil i u něj v práci, která byla nedaleko od mojí, resp. jen ve vedlejší budově. Protože práce na překreslování šla pomalu, nechal jsem mu počítač, jak dlouho bude chtít. Utíkaly měsíce a vlastně celé roky až koncem roku 2016 se pan T. ozval, že počítač už nepotřebuje, co potřeboval má překreslené, takže by mi ho rád vrátil. Byl jsem celkem rád, není lehké na to myslet, obvykle tyto věci dost zapomínám, ale zase UK101 jsem ztratit nechtěl. Domlouvali jsem se na schůzce v 8-bitovém klubu v DDM Lužánky, ale pořád se nějak časově nedařilo, zase už bylo léto a prázdniny a já na počítač opět trochu zapomněl. V létě tohoto roku jsem si řekl, že už to opravdu nemůžu nechat být a musím si pro počítač klidně i kamkoli zajet (pan T. je z nedalekého Tišnova). Ovšem chyba lávky, nedařilo se mi ho nijak kontaktovat. Měl jsem dvě čísla na mobilní telefony, z nichž jedno hlásilo, že neexistuje a druhé okamžitě padalo do schránky. Na moje e-maily, na které pan T. dříve reagoval celkem normálně teď nebyla žádná odpověď. Moc jsem si nevěděl rady a říkal jsem si, že holt jednoho dne zajedu do Tišnova a projdu celou ulici, kde měl pan T. bydlet dům od domu. No, ale jak to chodí, nebyl čas a já se nikam nedostal.

Jednoho dne mi však přišel zajímavý e-mail. Psal mi pan R., který má na starosti Muzeum výpočetní techniky na VUT Brno, že se mu ozval nějaký pan V., který zjišťuje informace o počítači, který vypadá na chlup stejně jako ten můj tady https://www.8bity.cz/2011/compukit-uk-101/ a ptal se, jestli mi náhodou nechybí. No, samozřejmě, že mi chyběl. Domluvili jsme se, že pan. R. panu V. pošle nějaké základní informace a uvidí se, co se bude dít dál. Nedělo se nic.

Měl jsem trochu strach se panu V. ozvat, jako majitel počítače. Říkal jsem si, že kdyby to třeba byl nějaký nenechavec či lumpík, ke kterému se počítač dostal nelegální cestou, mohl by zmizet a já už bych počítač nikdy neviděl. Protože panu R. do muzea se pan V. už neozval, vytvořil jsem si na internetu virtuální identitu, což naštěstí je dnes hračka, vzal mobil s nepoužívanou SIM a pana V. jsem kontaktoval pod jiným jménem, jakožto sběratel specializující se na tento typ počítačů. Pan V. se mi celkem rychle ozval a domluvili jsme si schůzku u něj v práci. Před schůzkou jsem se ale nemohlo dovolat a tak jsem nikam nešel, protože jsem přesně nevěděl ani kam. Mobil mrtvý, začalo to být podezřelé. Za pár dní se ale pan V. ozval, že jen ztratil mobil a má nové číslo. Opět jsme si domluvili schůzku, ze které zase sešlo. Nakonec se mi podařilo domluvit pevný termín schůzky a pan V. byl ochoten se s počítačem stavit ke mně do práce. Měl jsem trochu strach, aby si nedal můj blog dohromady s mojí prací. Kdyby někdo pátral, určitě by nebylo těžké spojitost najít, ale zadařilo se a minulé pondělí stál pan V. u nás na recepci i s mým počítačem.

Oddechnul jsem si. Teď bylo potřeba ještě zjistit co je pan V. zač, proto jsem zpočátku vedl konverzaci velmi obezřetně a byl jsem připravený na různé scénáře, včetně chytání prchajícího zločince a volání policie Mrkající veselý obličej. Naštěstí se situace vyvíjela nejpravděpodobnější cestou a žádné krizové scénáře nebyly potřeba. Z pana V. se vyklubal syn partnerky pana T. Panu T. se bohužel před několika měsíci udála mozková příhoda, ztratil částečně paměť, téměř úplně řeč a ochrnul na polovinu těla. Pech. Tím pádem logicky nereagoval na telefon ani e-mail. Škoda, že nikdo z rodiny tyto komunikační prostředky nepoužíval za něj, ale paní mi později do telefonu říkala, že e-mail zkoušeli, bohužel ale nemají přístupové údaje a pan T. si nemůžeme vzpomenout. Když jsem panu V. situaci vysvětlil byl celkem překvapený, počítač považoval za něco velmi cenného a za majetek pana T. Ukázal jsem mu doklady z nákupu na eBay i moji korespondenci s panem T. a po krátkém telefonátu s partnerkou pana T. zůstal počítač u mně.

Doma jsem počítač zapnul a objevila se typická obrazovka s náhodnými znaky. Po stlačení obou RESET tlačítek následoval důvěrně známý dotaz D/C/W/M ? a poté po odklepnutí dotazů na velikost RAM a šířku terminálu už krásně naběhnul BASIC.

COMPUKIT_UK101_scr_poweron  COMPUKIT_UK101_scr_poweron-reset

Z výše napsaného pro mně plyne poučení, že si budu lépe hlídat svoje věci a ty dražší půjčovat jen s nějakou tou byrokracií, aby bylo jasné, jak se věci mají a prosbou o ponechání zápůjčního listu u hardware. Nejen našim počítačům po těch letech ubývají schopnosti, ale ani my nemládneme, člověk nikdy neví, co se může stát.

Obrovský dík panu R. za vstřícnost a nelhostejnost. Ne každý se zachová správně a nechybělo mnoho a můj počítač skončil kdoví kde. DĚKUJI! A samozřejmě panu T. přeji aby se uzdravil, alespoň pokud možno co nejlépe to půjde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Compukit, UK 101 se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 komentářů: Lehce detektivní a konspirativní příběh se šťastným koncem

 1. A. napsal:

  Ehm, a to ani radši nechci vědět co se stalo s mou sbírkou počítačů “odloženou” před lety u Gregora 🙂

  • dex napsal:

   Já podobně.
   Nojo, když Gregor říkal „klidně si to tu chovej, víš, že u mě se ti to neztratí…“.
   Od té doby hlídám Aukro a koukám, jestli něco nebude vypadat jako některá z mých věcí.
   A trable s panem Viktorem, to by bylo taky na dlouhý blogový příspěvek, akorát že šly spíš doztracena, než že by skončily…

 2. Igi napsal:

  Ešte že to takto dopadlo.
  Kedysi hodne dávno mi známy z práce dohodil „ataristu“, strašne ho zaujímali nazbierané materiály o Atari, hlavne spravodaje. (Bavím sa o roku 1990, bolo toho celkom dosť.) Po zapožičaní sa po ňom zľahla zem, najprv ešte to potrebuje a potom už prestal reagovať. Naveky. Dúfam že si to užíva dodnes, hajzlík !
  Pri Martinovom popise je vidieť že slušní ľudia predsa len nevymreli (i keď tu pomohlo že niekto si dal veci do súvislosti a informoval skutočného majiteľa).
  Vďaka CALPu už zase všetky materiály mám ako kedysi, takže už to tak nemrzí ako vtedy.

 3. Igi napsal:

  Hja,
  tak to som už nespomenul – ale tu sa do toho už starie fakt kto vie trochu čítať a písať.

 4. Igi napsal:

  Celkom by ma zaujímala kauza „Gregor“ – je to dosť často spomínané meno – akurát mám to šťastie že som sa s ním nestretol a teda aj celková story je mi dosť neznáma – až na drobky na danú tému na oldcompe. Možno by pomohlo objasnenie v samostatnom článku – aby sme vedeli presnejšie čo je zač.

 5. Igi napsal:

  Dexi dík, som na chalupe, takže si to pozriem až zajtra.

 6. Igi napsal:

  Síce až neskôr a dodatočne dexovi ďakujem za osvetlenie problému. Skutočne som si to v hlave zle z tých kusých informácii poskladal a dodatočne sa Gregorovi ospravedlňujem (aj keď už na mňa reagovať nemôže).

 7. Duduško napsal:

  Jak tak koukám, oproti originálu má v pravém horním rohu plošný spoj a má i modulátor. Originál tam má výřez na trafo. Povědomá mi je modifikace na zvýšení rychlosti nahrávání dat na pásku. Chtělo by to WEMON The Definitive Monitor napálit do 4KB EPROM. Možná ještě BASIC5 a BASIC6 – nové příkazy apd. A aby se nerýpalo do origo desky, udělat expansní do konektoru napravo dole. U mého kousku jsou velmi pofiderní některé tlačítka klávesnice – zakmitávají ošklivě a nejdou rozebrat a vyčistit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *