ZX Uno upgrade – až 45 emulačních jader a 2 MB paměti

Od té doby, co jsem si postavil ZX Uno se projekt stále pomalu pohybuje dopředu a v poslední době se objevilo pár novinek, které mě zaujaly. Jednak se konečně objevily nějaká jádra s podporou 2MB SRAM, jako například PC/XT nebo Atari XL a také uživatelům s přibývajícím počtem emulačních jader přestal stačit 4 MB prostor ve flash ROM. To autory donutilo přidat do BIOSu podporu pro 16 MB flash paměti. Tím pádem se do ZX Uno vejde až 45 emulačních jader, což už je celkem dost a věřte, že se to dá skoro celé obsadit.

ZX-Uno_Martin_scr_Boot   ZX-Uno_Martin_scr_CoreUpgrade

2 MB SRAM jsem ve svém ZX Uno měl od začátku, takže jsem na jádro PC/XT s podporou 2 MB byl poměrně natěšený. Ovšem nešlapalo mi na plné frekvenci. Autor ve snaze vymáčknou z počítače co nejvíc, nataktoval paměti na 75 MHz a to bylo na moji SRAM AS7C316096C-10TIN asi moc. Prvotní 512kB jádro nataktované na 50 MHz fungovalo dobře a pokusy jsem se dostal někam k 65 MHz. Tak jsem SRAM vyměnil za IS61WV20488BLL-10TLI, která má papírově sice skoro stejné parametry, ale vypadá to, že chodí stabilně i na těch 75 MHz. Byla to tedy v již hotovém ZX Uno docela drbka, protože SRAM je obklopená vysokými součástkami, ale zadařilo se. Bohužel jádro s podporu 2 MB paměti je zatím celkem zabugované, chce to ještě hodně práce.

Druhou součástkou na výměnu byla flash W25Q32, kterou jsem vyměnil za W25Q128. To šlo poměrně jednoduše. Je to větší součástka a okolo je dost místa.

ZX-Uno_Martin_SRAM-2MB   ZX-Uno_Martin_Flash-16MB

Pro podporu 16 MB flash je potřeba nainstalovat BIOS 0,59, který je označovaný zatím jako BETA, ale přišel mi naprosto stabilní, stejně jako nejnovější Speccy jádro. Tohle je už celkem dobře vychytané.

Výběr a upgrade jader je snadný prostřednictvím BIOSu z SD karty, zatím mi přijde ne úplně komfortní nutnost určení slotu prostřednictvím správného jména souboru (např. CORE37.ZX1), ale to se snad časem spraví.

ZX-Uno_Martin_scr_CoreSelect

Aktuálně mám ve svém ZX Uno následující jádra:

ZX Spectrum
Sam Coupe
Jupiter ACE
Commodore C64 beta6
Sega Master System
Atari 800 XL
Atari 800 XL 2MB
BBC Micro
Acorn Electron
Testovací jádro
Commodore VIC-20
Kyp Spectrum (alt. jádro)
TBBlue
ColecoVision
MSX1
Commodore PET
Sinclair ZX81
Oric Atmos
Apple 2
Nintendo Enterteinment System (NES)
Atari 2600
Acorn Atom
Sharp MZ-700
PC/XT 512kB
PC/XT 2MB 75MHz
PC/XT 2MB 50MHz
Arcade Frogger
Arcade Galaxian
Arcade Invaders
Arcade MrDo
Arcade Pacman
Arcade Scramble
dalších 5 různých testovacích jader
… a ješte mám 8 volných slotů

Jak jsem se už zmínil, jádro PC/XT není zrovna stabilní. 512kB verze pro standardní ZX Uno ještě docela ujde a chodí, ale jen 424 kB volné paměti poměrně dost hrám nesedí. Jádro s podporou 2MB paměti je na tom ale hůře. Podpora 2MB paměti může být externí nebo interní. Většina uživatelů ZX Uno má standardně jen 512kB RAM a tak vzniknul malý modul externí paměti, který přidá paměť bez nutnosti pájení do desky. Nevýhodou je, že jádro musí být jiné, protože paměť je připojená na jiné piny než ta interní. Výhodou zase může být, že lze využít obě paměti současně, ale toto zatím žádné jádro nepodporuje.

ZX-Uno_Martin_scr_PC-XT   ZX-Uno_Martin_scr_PC-XT-VC

Z dalších jader stojí asi za zmínku, z pohledu Sharpisty, jádro MZ-700, které ale zatím emuluje jen základní MZ-700, takže programy je třeba nutné tahat z kazeťáku. K jádru bohužel zatím autor nezveřejnil zdrojáky, což je škoda, ale třeba je časem zveřejní nebo se pustím do adaptace MZ-800 FPGA implementace od Michala Hučíka. Bohužel zatím mé znalosti VHDL jsou relativně chabé a veškeré pokusy obvykle skončí, jakmile se věci více zkomplikují a dějí se věci, které nevím, proč se dějí Mrkající veselý obličej. Ale já to časem doženu.

Další jádro, které mě více zaujalo, díky podpoře 2MB paměti je Atari 800 XL. Rozšíření paměti umožňuje emulovat až 1MB přídavnou paměť (standardní jádro zvládá max. 320kB Compy nebo Rambo rozšíření). Nastavení probíhá přes pohodlné OSD menu na F12.

ZX-Uno_Martin_scr_Atari-Settings   ZX-Uno_Martin_scr_Atari-RAMTest

Kromě klasické podpory načítání ATR a XEX jsou podporovány i cartridge až do velikosti 1MB (8Mb), takže se dá načíst a spouštět programy z Maxflash cartridge nebo 1 MB Space Harrier. Atari jádro mi přijde také velmi slušně vyladěné.

ZX-Uno_Martin_scr_Atari-Maxflash   ZX-Uno_Martin_scr_Atari-SpHarrier

Takže, pokud máte ZX Uno a kamarádíte se s páječkou, myslím, že máte zábavu Mrkající veselý obličej.

Příspěvek byl publikován v rubrice 8-bit, Apple, Apple II, Atari, C64, Commodore, Moderní projekty, MZ-700, PC, SHARP, Sinclair, ZX Spectrum se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: ZX Uno upgrade – až 45 emulačních jader a 2 MB paměti

  1. jirka napsal:

    hmmm… moc pěkné?
    kdyby tě ta hračka omrzela, tak bych ti od ní pomohl 🙂

  2. Sillicon napsal:

    Když to tak vidím, říkám si jaký máš asi vybavení, když to máš tak hezky zapájený a to nemluvím o tom že výměna paměti není poznat… Skoro si říkám že by si to zasloužilo vlastní článek … s fotkama a třeba i videem postupu jak pracuješ… třeba by to zajímlo víc lidí… 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *