Trochu jiné ZX Uno – ZX Uno VGA 2M

Protože je ZX Uno otevřený projekt, v podstatě kdokoli z něj může vytvářet klony a modifikace. Uživatel ManuFerHi tak vytvořil lehce modifikovanou verzi, kterou nazval ZX-Uno VGA 2M.

ZXUno_VGA_2M_Martin_finished   ZXUno_VGA_2M_Martin_boot_scr

Jak sám název napovídá, jednou ze zásadních změn je přidaný VGA konektor a odpadá tak nutnost použití redukce. To je dobrý nápad, protože se určitě snažím používat spíše VGA výstup, protože určitě poskytuje kvalitnější obraz. Na druhou stranu ManuFerHi úplně odstranil kompozit, což sice ušetří peníze za AD724 a drobotinu okolo něj a zjednoduší osazování, ale také trochu omezí používat ty jádra, které VGA neumí. Naštěstí není velký problém si udělat SCART kabel nebo použít kabel z MiST, pokud jej máte. Zapojení je úplně stejné.

MiST_SCART

Další změnou, která jde ale i na klasickém ZX Uno, je použití 2 MB paměti SRAM a 128 MB flash pro jádra. Na desce najdete i 2 konektory pro Joystick, takže nemusíte používat rozdvojku. Ovšem zapojení je jiné, takže bohužel potřebujete upravené jádro. Příjemné je i napájení, ke kterému kromě micro USB lze použít i klasický souosý napájecí konektor a kvalitnější push-push SD konektor. Škoda, že ManuFerHi nepřidal i druhý PS/2 konektor pro myš, na desku by se to určitě vešlo. Přibyly i tři tlačítka, kterým lze v některých jádrech přiřadit specifické funkce, jako je reset nebo NMI. Otázka zní, zda emulace na klávesnici by nestačila, ale místa i volných pinů FPGA bylo dost. Vlastně jsem se nezmínil, kde vzal ManuFerHi volné piny. Je to jednoduché, na desce není expanzní konektor. Počítá se rovnou s 2 MB interní SRAM, tak zatím stejně zatím nějaké jiné větší využití pro expanzní konektor není. Také JTAG mohl být klasický z pinové lišty s roztečí 2,54 mm a ne Molex PicoBlade , jako na originále. Já kabel mám, tak to není problém, ale pokud by někdo měl jen tuto verzi, ušetřil by za JTAG kabel.

Osazení bylo poměrně jednoduché, tím, že na desce chybí RGB/PAL encoder je tam i o dost méně pasiv, tak to šlo celkem svižně a vše chodilo na první zapojení. Ještě musím udělat nějakou kapotáž, ale nákres krabičky z akrylátu je také dostupný tak to nebude problém.

ZXUno_VGA_2M_Martin_working

Kdybyste někdo chtěl osazený kousek nebo jen desku, MenuFerHi vše nabízí ve výše uvedeném vláknu na fóru ZX Uno.

Příspěvek byl publikován v rubrice Apple, Apple II, Atari, Commodore, Jupiter ACE, Moderní projekty, PC, SHARP, Sinclair, ZX Spectrum se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Trochu jiné ZX Uno – ZX Uno VGA 2M

  1. F6 napsal:

    Ten poslední link na fórum ZX Uno ti vede jinam.

  2. Pingback: Náhrada desky ZX Spectrum s CPLD místo ULA – Sizif-512 | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *