Sharp setkání Tálský mlýn – jaro 2017

Uplynulý víkend se konalo na Tálském mlýně další setkání Sharpistů. Sestava byla celkem obvyklá komorní – já, Radek Suk, Uunek, NOBOMI, Mikeš a SCJoe. Jako obvykle se toho dělo poměrně hodně a přesto, že spolu poměrně často komunikujeme, bylo co si ukazovat a o čem se bavit.

TM2017-4_Radek-Martin-Mikes   TM2017-4_Bohous_MZ-1500_oprava2

Já, Mikeš, Radek a Uunek jsme přijeli skoro současně v pátek něco po sedmnácté hodině a hned jsme se pustili do vybalování a chystání počítačů. Měl jsem s sebou svoji nemocnou MZ-1500, které nejede BASIC, ale hned ze začátku vám prozradím, že na chudáka opět nedošlo. Kromě pacienta jsem s sebou měl ještě jednu funkční MZ-1500, MZ-800 a MZ-2500. Ostatní na tom, co se počítačového vybavení týká, byly podobně. O trochu později se k nám připojil Bohouš a SCJoe dorazil i s rodinou až druhý den v sobotu.

Hlavním tématem byl Sharp MZ-2500. Je to fakt zajímavý počítač, který na první pohled zaujme kazetovou mechanikou v kombinaci se dvěma 3,5” disketovými jednotkami. Je to v podstatě poslední počítač z řady 8-bitových MZ a je tedy celkem nadupaný. Procesor je klasická Z80 na 6 MHz, základní paměť má 128 kB a video RAM 64 kB. Kromě toho má samozřejmě řadič disket dostatek prostoru pro rozšíření.

Artwork1   TM2017-4_MZ-2500_karty

Počítač obsahuje připravené sloty a konektory na 5 specifických přídavných karet, z nichž některé nejsou moc běžné, až možná raritní. Rozhodně alespoň v našich končinách. Mikeš se proto rozhodl udělat jejich repliky. Pustil se do toho pěkně po hlavě, takže všechny karty překreslil a objednal v Elecrow. Bohužel do našeho setkání na Tálském mlýně přišla jen karta rozšíření o 128 kB RAM na celkových 256 kB operační paměti.

TM2017-4_MZ-2500_replika_rozsireni_RAM   MZ-1R26_KGB-RAM-board_1

Na cestě je ještě karta rozšíření video RAM ze 64 kB na 128 kB, slovníková karta s 256 kB ROM a karta rozšíření palety, se kterou můžete zobrazit až 4096 barev.

MZ-1R27_V-RAM-board   MZ-1R28_ROM-board-2   MZ-1M10_4096-color-palette-board

Do kompletní pětice chybí hlasová karta, která vytváří hlasový výstup v Japonštině a umí spellovat i anglicky. Čeština jí moc nejde Veselý obličej.

MZ-1M08_Voice-board   TM2017-4_MZ-2500_voice

U hlasové karty je trochu problém, že obsahuje zákaznický obvod, který se stará o sériovou komunikaci s počítačem a přehrávání nasamplovaných vzorků přes D/A převodník. Budeme ho buď muset emulovat v nějakém CPLD/FPGA nebo nahradit malým CPU. Alespoň funkční replika by se hodila, protože stejná karta jde osadit i do MZ-1500.

Abychom vyzkoušeli paletu 4096 barev, potřebovali jsme analogový SCART výstup. Standardně všichni používáme RGBI výstup do Bohoušova MZVGA převodníku a tak jsme museli vyrobit SCART kabel. Mikeš ho spáchal alespoň provizorně a kabel sice vypadal jako ježura, ale fungoval pěkně. Nicméně PAL kartu se nám zprovoznit nepodařilo. Buď ten jediný kousek, který máme není funkční nebo nevíme jak na to. Jak už to u Japonských počítačů bývá, dokumentace je poskrovnu. Nějaké programy jsou, ale např. XEVIOUS v 4096 barvách vypadal, jako když mu úplně chybí modrá složka. Uvidíme, až Mikešovi přijdou desky na repliku a osadíme je.

TM2017-4_Mikes_paji_MZ-2500_SCART   TM2017-4_straslivy_SCART_bastl

Samotný SHARP MZ-2500 se dá sehnat celkem dobře. Co se ale sehnat nedá a často se cenou šplhá do astronomických výšek, je klávesnice. Proto další Mikešův projekt byl adaptér na PS/2 klávesnici. Na projektu jsme začali dělat už loni na OldComp párty a není to žádná legrace. MZ-2500 je kompatibilní s MZ-80 a MZ-2000, které mají klasickou maticovou klávesnici připojenou na Z80-PIO. Ovšem tady je klávesnice externí a komunikuje s počítačem jen 9 vodiči a po nich je potřeba ji dovnitř “protáhnout” jako onu matici, aby se zajistila hardwarová kompatibilita. Proto na těch 9 drátech, z nichž ten 9. je stínění, kterým se propojuje současně GND, je proprietární a složitý sério-parallelní protokol na asi 750 kHz a na obou stranách jsou zákaznická hradlové pole. Žádná legrace. Nutno konstatovat, že Mikeš projekt zvládnul a kdyby kartu nekonzultoval se mnou, třeba by se mu podařilo mít super interface na první dobrou Mrkající veselý obličej. Mně to ovšem nedalo a desku jsem celou překreslil, aby se dala zabudovat do krabičky KM-35-BN. No a při té příležitosti jsem o 180 stupňů otočil PS/2 konektor. Trochu mně může těšit, že je to v duchu Sharpácké tradice, kdy se na první prototypu Unikarty 3b povedlo Bohoušovi totéž s LAN konektorem.

TM2017-4_MZ-2500_adapter_PS2   MZuniMk3_20121217_LAN1

Alespoň se ověřilo, že interface chodí. Mikeš konektor otočil a ještě celou kartu resp. procesor ATmega328 trochu přetaktoval na 22 MHz a tím zvýšil spolehlivost komunikačního protokolu. Nové karty snad přijdou brzy a tak můžeme všichni připojit levné PS/2 klávesnice a kdo ještě MZ-2500 nemá, může bez obav koupit stroj bez klávesnice, který se dá občas koupit za poměrně rozumný peníz.

Bohouš, se ještě v pátek večer pustil do opravy Uunkova úplně mrtvého MZ-1500. Bohužel se poměrně rychle, po přeštípnutí signálu WAIT od GDG k CPU, ukázalo, že chyba je s největší pravděpodobností v GDG. To sice nebývá časté, ale je to problém, protože se nedá nikde koupit. Bohouše ani toto neodradilo a pustil se do vytváření GDG logiky ve VHDL s tím, že když to nejde sehnat, tak to prostě vyrobíme a vyměníme Mrkající veselý obličej. Naštěstí GDG v MZ-1500 vypadá, že není žádná raketová věda a částečně se dá vyjít i ze schémat MZ-80. Společně jsme naplánovali malou destičku, kterou by šlo GDG nahradit a Mikeš slíbil ji nakreslit. Měla by stačit Altera Max V v pouzdru 64-pin EQFP, která má rozměry jen 9×9 mm a rozteč pinů 0,4 mm by snad měla jít v pohodě ručně zapájet. Uvidíme, jak Bohouš pokročí s VHDL kódem, ale mít funkční náhradu GDG by bylo super.

TM2017-4_Bohous_MZ-1500_oprava   TM2017-4_MZ-1500_stipeme_Wait

Když už jsme u GDG, tak Vašek Peroutka se už nějakou dobou snaží nechat nafotit vnitřní strukturu GDG z MZ-800, které již má odleptané a celá komunita je připravená se zapojit do dešifrování vnitřní struktury. Mikeš nám ukázal software, který je na toto dělaný, a mohl by nám v dešifrování pomoci.

TM2017-4_Navrhovy_soft_GDG   TM2017-4_Sledovani_prezentace

V sobotu odpoledne jsme měli také promítání. Nejdřív jsme si pustili záznam přednášky Tondy “Roger” Holíka o fenoménu Bad Apple z letošní Atariády. Tak jako mně, i ostatní to zaujalo. Přece jen Japonskými počítači celkem žijeme a Japonská kultura má něco do sebe. Nemohlo to skončit jinak, než diskuzí o Sharp implementaci Bad Apple.

TM2017-4_BadApple_Touhou   TM2017-4_Mikes_a_Radek

Potom Mikeš zajímavě popovídal o komunikačním protokolu klávesnice MZ-2500 a svojí implementaci na ATmega328. Rychlostně je to opravdu na hraně, možná to chtělo zvolit rychlejší MPU, ale Mikeš máknul, část přepsal ve strojáku, trochu přetaktoval MPU a stíhá. Teď už jen aby přišly desky se správně otočeným konektorem.

V neděli ráno jsem přebíral součástky na druhou várku Bohoušových univerzálních zdrojů pro MZ-700/800/1500 a hned jsme si je i rozdělili. Myslel jsem, že se dostaneme i k nějakým pokusům a výměně informací ohledně QDC. Jedná se o japonský interface, který vytvořil Takuya Fukuda (kitahei88) a který umožňuje emulaci Quick Disk mechaniky nebo její připojení k PC. Bohužel už na to nezbyl čas, tak snad někdy příště.

TM2017-4_QDC   TM2017-4_Uunek_MZ-2500

Okolo poledne jsme se rozloučili a rozprchli do svých domovů. Kdo by chtěl mrknout na fotky, tak ty moje a Uunkovi jsem dal na Google+.

Předběžně jsme další setkání domluvili někdy na listopad. Takže díky za fajn víkend a na podzim ahoj!

Příspěvek byl publikován v rubrice MZ-1500, MZ-2000/2200, MZ-2500, MZ-3500, MZ-700, MZ-800, SHARP, X68000 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 komentářů: Sharp setkání Tálský mlýn – jaro 2017

 1. Theo napsal:

  Hi Martin, not sure if I misread it due to translation but did you mention that you guys are working on a 2nd batch of the unicard?
  If so that would be awesome, if not no worries – I can wait 🙂
  Thanks for your blog, always an interesting read.

  • Martin napsal:

   Hi Theo,

   no, we are currently working on replica interfaces for Sharp MZ-2500 and PS/2 keyboard adapter for this computer. But, as far as I know, Bohous is currently working on 30 pcs batch of Unicards, so there is a chance, that some will be available soon.

   Kind regards

   Martin

   • Theo napsal:

    Thanks for providing the additional information and the good news 🙂

   • Pierre ROUSSIERE napsal:

    hello Martin,
    I am a french hamradio and owner of a Sharp MZ-800
    is it possible today to order an Unicard for the MZ-800 ?
    or a future batch ?
    I use a translator from CZ to FR to read all about this board on http://www.8bity.cz
    thank you for your answer
    Pierre ROUSSIERE, form Nimes, south of France

    • Martin napsal:

     Hi Pierre,

     I forwarded your message to Bohumil Novacek (the author and producer), it will possibly take some (maybe long) time. He does it as a hobby and the queue is long.

     Regards

     Martin

 2. Mikeš napsal:

  Ahojte,

  tak už přišly i ostatní desky (kromě palete) a taky nová deska na interface klávesnice (konektor vypadá dobře 😉 ). A protože se podařilo vyřešit úzkoprofilové konektory, tak se můžeme vesele pustit do dalšího bastlení a zkoušení. Vše bude mít u sebe Uunek a jsou také k dispozici veškeré podklady. Samozřejmě je vítaná veškerá diskuze a zkušenosti.
  Emulátoru klávesnice se to týká také, určitě je k dispozici i program pro procesor Atmel a hromada dalších podkladů. Jestli bude Martin ochotný, tak by třeba mohl vzniknout na toto téma nějaký článek, zároveň jako takový malý stavební návod.

 3. Felix napsal:

  Hello.

  I live in Spain and I´m very interested in Keyboard PS2 adaptor due I have an unit without it… the prices are very expensive of original keyboard…

  Can I buy or reserve this adaptor in the next batch?

  I have a friend here that wants other too…

 4. Felix napsal:

  Hello again Martin. Are good news about the next batch?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *