Jedna replika pro našince úplně zbytečné karty Sharp MZ-1R28

Sharp MZ-2500 má na základní desce 4 speciální sloty pro konkrétní přídavné karty. Repliky karet pro rozšíření operační paměti a video RAM a 4096-barevnou paletovou kartu už jsem tady ukázal. Aby byla sada přídavných karet pro počítač Sharp MZ-2500 kompletní, nesmíme zapomenout na slovníkovou kartu Sharp MZ-1R28. Pro obyvatele našich končin se jedná o kartu veskrze úplně zbytečnou, ale ne nezajímavou. Ocení ji všichni znalci Japonského jazyka a zvláště písma. Jedná se v podstatě o paměťovou ROM kartu 256 kB, která obsahuje slovníky pro překlad Japonštiny z Hiragany do Kanji.

Sharp_MZ-1R28_replica   Sharp_MZ-1R28_original

Doufám, že to popíšu správně, sám do základů Japonštiny teprve pomalinku pronikám, ale Japonština má 3 základní písma – Hiraganu, Katakanu a Kanji. Hiragana a Katakana mají 46 resp. 48 znaků které představují výslovnost, slabiky, zvuky. Hiragana se používá převážně pro původně Japonská slova, zatímco Katakana spíše pro slova převzatá z jiných jazyků. Hlavním písmem je ale Kanji, které má asi 8000 znaků, které jsou navíc poměrně abstraktní a obecné a až v kontextu více znaků dávají ten správný význam. Protože na klávesnici se 8000 znaků nenajde existují různé způsoby, jak znaky Kanji zadávat. Jedním z nich je zadat výslovnost v Hiraganě a slovník nabídne odpovídající znaky Kanji, ze kterých si pak vyberete.

Na MZ-2500 v BASIC v2 funguje vše následovně. Zadáte Shift + F6, čímž přepnete do režimu řádkového rolování (místo plynulého scrollu), ve kterém se zobrazuje dolní stavový a editační řádek. Následně stisknete Shift + ZMĚNA (ZMĚNA je klávesa se dvěma znaky hned vpravo od mezerníku). Prostřednictvím klávesy F6 můžete měnit různé způsoby zadávání, ale v této chvíli byste měli být v tom správném – slovní spojení. Pak zadáte na klávesnici třeba KYOU (dnes) a na obrazovce byste měli mít 3 znaky Hiragany jako na obrázku vlevo. Následný stisk klávesy ZMĚNA převede slovní spojení na Kanji, což by mělo vypadat jako obrazovka vpravo. Šipkami nahoru a dolů můžete vybírat z 10 nabízených znaků Kanji, resp. jejich kombinací.

Sharp_MZ-1R28_Hiraganai_scr   Sharp_MZ-1R28_Kanji_scr

Pokud nemáte nainstalovanou slovníkovou kartu, tak po stlačení klávesy ZMĚNA počítač pípne a znaky Hiragany zůstanou beze změny.

Tak, jako u ostatních replik karet pro MZ-2500, zásluhy jdou Mikešovi, který kartu překreslil a Uunkovi, který se synem dal dohromady z Japonského manuálu, jak ji používat. Karta není úplně shodná s originálem. Na první pohled asi vidíte spíše odlišnou zelenou barvu nepájivé masky, ale všimněte si pamětí ROM v pouzdru DIP-32 místo originálních pamětí v pouzdru DIP-28. Důvod je jednoduchý. Zatímco Sharp použil maskou programované ROM 128 kB, Mikeš použil dobře dostupné EPROM 27C010, které v OTP verzi vypadají na první pohled skoro stejně jako ROM, jen jsou o ty 4 piny delší. Po diskusi nám toto přišlo, jako lepší řešení, než udělat věrnou repliku a do ní paměti ROM dávat přes adaptér. Na první pohled vypadají karty velmi podobně a bez originální karty hned vedle se musíte podívat pozorněji, abyste poznali, zda držíte v ruce repliku nebo originál.

Tak jako u ostatní replik, platí, že pokud máte zájem o DPS nebo Gerber data, napište si mně nebo Mikešovi. Aktuální várka je rozebraná, ale v případě zájmu uděláme další.

Příspěvek byl publikován v rubrice MZ-2500, SHARP se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Jedna replika pro našince úplně zbytečné karty Sharp MZ-1R28

 1. Pingback: OldComp párty 2017 | Martinův 8-bitový blog

 2. hi napsal:

  Ráda se s vámi setkávám. Jsem japonský SAITO. Pravidelně používám MZ-2500. Mikešova práce je vždy překvapená. Je to úžasné. Například máte v úmyslu uvolnit schémata obvodů jako jsou MZ-1 R 37, Gerber data apod.? Děkuji. Kromě toho překlad japonštiny do češtiny s překladem Google. Význam nesmí být přenášen. Promiňte, prosím.

  • Mikeš napsal:

   Hello, Japanese SAITO,
   I’m very happy. Please try to translate/write into English, Google find it more understandable. We would like when you can to join to our community. We are happy to contact you.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *