Náhrada ZX Spectrum 128K bez ULA – Harlequin 128K

Téměř před dvěma roky jsem tady psal o Harlequin 48k, ale čas utíká a tak se už někdy před rokem objevila verze 128k. I nelenil jsem a zakoupil desku ISSUE 1. Jenže než jsem se k tomu dostal, prošla deska dalšími pár revizemi, kde přibylo např. skutečné časování 128K. ISSUE1 totiž mělo sice 128 kB RAM, ale časování podle Speccy 48k se 14 MHz krystalem, takže jsem neodolal a zakoupil desku ISSUE 2B. Pravda, než jsem se k tomu konečně dostal, už je venku minimálně ISSUE 2D, ale do toho už fakt nejdu Mrkající veselý obličej.

Harlequin_128K_ISS2B_Martin_finished   Harlequin_128K_ISS2B_Martin_scr_Shock

Harlequin 128K ISSUE 2B má proti Harlequin 48k časování i kapacitu paměti jako ZX Spectrum 128K, obsahuje zvukový chip AY-3-8912 a navíc má i Kempston joystick port, resp. header, na který si musíte přidat vlastní konektor pro joy. Prostě takové ZX Spectrum +2 s Kempston joyem. Celkem fajn konfigurace a žádná nedostupná ULA.

Desku chvíli trvalo osadit, součástek je na ní jako máku, takže jsem si zapájel. Po zapnutí se ovšem dostavilo velké zklamání, resp. ani ťuk. Když jsem tak zlehka šmátral po desce, chvílemi cosi jako obraz naběhlo, ale hned se to zase ztratilo. Napětí jsem měřil už předtím. Bez napájení v pořádku bych do desky ani nenastrkal šváby. Tak jsem holt musel na osciloskop. Začal jsem měřit od začátku, tedy od hodin a hned to bylo jasné. Hodiny nekmitaly a když jsem je šmátráním tak nějak trochu rozkmital, tak kmitaly někde okolo 33 MHz místo správných 28.375 MHz. Nejdřív jsem zkusil vyměnit 74HC04 v oscilátoru za 74HCU04, jak doporučuje partlist k ISSUE 2D, ale to nepomohlo. Tak jsem se rozhodl vyměnit krystal a to byl správný krok. Po výměně krystalu hned naskočil obraz. Zajímavé je, že oscilátor chodí s původním 74HC04, zatímco se 74HCU04 ani nekmitne. Holt dělat oscilátor s krystalem a dvěma invertory na téhle frekvenci už je trochu alchymie.

Klasickou Speccy ROM ze 128K jsem vyměnil za EPROM s diagnostikou od Phila Rustona a všechno proběhlo správně.

Harlequin_128K_ISS2B_Martin_scr_Diag1   Harlequin_128K_ISS2B_Martin_scr_Diag2

Tak jsem vrátil zpět Speccy ROM za 128K a pustil jsem nějaká ta dema a gamesky a vše chodilo perfektně. Teď už se jen musím těšit, až mi přijde objednaný “nový” case na gumáka, do kterého mám v plánu Harlequina 128k zabudovat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Sinclair, ZX Spectrum se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 komentářů: Náhrada ZX Spectrum 128K bez ULA – Harlequin 128K

 1. Roman napsal:

  Nedávno som videl na aukro farebné edition (červené, modré a biele) nové Spectrá asi Harlequiny. Odkiaľ sa dajú objednať case s klávesnicami?

 2. Jan napsal:

  Nezbývá někomu přebytečná osazená a oživená deska Harlequin 48k/128k za rozumný peníz ? 🙂

 3. Jan napsal:

  Díky za tip, omrknu to.

 4. Dušan napsal:

  Martine, jaké tam máš SRAMky?

 5. Kamil napsal:

  Spectru zdar…
  Nemáte někdo prosím nějaký tip, kde by se dala sehnat skříň od Pluska? Z nostalgie bych si chtěl postavit repliku pluska, protože mi jej manželka „omylem“ vyhodila v domnění, že je to „jakási nefunkční klávesnice“. Všude nacházím jen díly repliku „Gumáka“ a na Aukru i Ebay nabízí Plusko většinou za nekřeťanské peníze (když mi jde jen o obal s membránou).
  Díky.

 6. PedroS napsal:

  Ahoj Martine, dovolím si sem dát odkaz na přednášku Miroslava Wernera o ZX klonech, která proběhla na Bytefestu – https://youtu.be/TL8erdtJ7hY
  Kéž bych měl více času. Už roky se nemůžu dostat ke kompletaci toho ruského ZXS Phoenixu… Přeji hodně zdaru s dalšími klony a replikami!

 7. Pingback: Náhrada desky ZX Spectrum s CPLD místo ULA – Sizif-512 | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *