Atariáda 2016 turbo

Dneska jsem se na otočku stavil na Atariádu do Olomouce. Času moc v poslední době není, sám jsem nevěděl, jak mi to vyjde, ale nakonec to aspoň na pár hodin vyšlo. Takže dnešní report bude fakt z rychlíku, co jsem stihnul postřehnout.

IMG_8723   IMG_8693

Atariáda se koná ve velmi hezkém prostředí SŠ, ZŠ a MŠ prof. V. Vejdovského v Olomouci – Hejčíně. Všechno je nové, sál je prostorný a Ataristů bylo celkem hodně. Nutno říci, že se s Ataristy moc neznám, proto možná lehce více než polovina lidí pro mně byla neznámá. Překvapilo mně, že většina lidí měla před sebou 16 nebo 32-bitové stroje. Asi je to logická evoluce, ale pro mně 8-bity jsou prostě 8-bity a to správné pohrání je s nimi, byť občas se do těchto vod také nechám nalákat. Další postřeh byl, že hodně strojů bylo rozdělaných. Ctirad k tomu trefně poznamenal, že od té doby, co se pro Falcon objevila akcelerátor CT60, tak všichni lidé na akcích mají Falcony rozdělané a snaží se je opravit Mrkající veselý obličej.

Ctirad byl tak0 moje první zastávka. Vezl jsem mu opravené SCSI2SD a chtěl jsem, aby se kouknul na moje RAM320XE/576, které mi v jednom stroji zlobilo. Ctirad na problém přišel už před mým příchodem a dokonce vyvinul opravu. Zrada se ukázal být v procesoru UMC UM6502I, který má trochu jiné časování. Ctirad upravit firmware CPLD a RAM32XE/576 už šlape jaké víno i v téhle mašince.

RAM320XE_Martin_programming   RAM320XE_Martin_InAtari

Ctirad chystá super věc a tou je HDMI výstup pro 8-bitová Atari. Signály sbírá z grafického čipu, který částečně vnitřně emuluje ve FPGA a výstup posílá na HDMI. Celkem praktická konstrukce, která nepotřebuje ani vlastní dedikovanou videoram a nabízí ještě další možnosti. Zatím je vše v raných fázích vývoje, tak Ctirada prosím nemasírujte dotazy “kdy už to bude”. Prototyp zatím běží na univerzální desce miniSpartan6+ a firmware má ještě moušky, ale vypadá to dost slibně. Velký respekt k Ctiradovi, který přes svoje vážné marodění má čas a hlavně náladu na takovouto záslužnou činnost.

Ctirad_A8-HDMI   Ctirad_A8-HDMI_inside_Atari

Milé bylo, že na akci bylo i překvapivě hodně dětí. Některé gamesily na noťácích moderní hry, ale bylo dost i těch, kteří pařili na 8, 16 nebo 32-bitových Atárcích, kterých bylo pro tyto účely k dispozici poměrně dost. Docela mně to nalákalo vytáhnout zase Jaguar, stejně to vypadá, že budu muset spáchat ještě jednu várku Skunkboardů.

V době, kdy jsem byly na akci se zrovna konaly přednášky a docela mně pobavila hned první o počítačích Commodore. Že je Sillicon na většině akcí a tvoří tam nenápadnou pátou kolonu (já jsem byl také lehce provokativně navlečený v tričku Sharp MZ-800) jsem si už zvykl, ale tohle už mi přijde jako vyšší level Mrkající veselý obličej. Škoda, že jsem neměl moc času, docela rád bych si to poslechl. Možná poprosíme Sillicona na nějaké Sharp akci Mrkající veselý obličej. I ostatní přednášky vypadaly zajímavě, ale času jsem měl fakt málo.

Za zmínku stojí i okamžik, kde se ve výtahu objevil pán s obrovskou krabicí s Atari ST a druhou s hromadou disket a příslušenství s tím, jestli to někdo nechce, že on už s tím dělat nebude. Samozřejmě, že se hned našli ochotní zachránci tohoto pokladu. Je super, že někteří lidičkové nehodí staré mazlíky do šrotu, ale dají je dál do oběhu a myslím, že takhle na akci je to vůbec super, protože tady najdete lidi, co se jim budou dál věnovat. Znám pár sběratelů, kteří mají všude inzeráty, lidé jim počítače dávají a oni je pak kupí na hromadě ve skladech nebo v lepším případě prodávají na Aukro apod.

Ve finále se mi ještě podařilo se Solarisem104 testnout můj zlobivý SDrive, kde jsme jednoznačně identifikovali vadnou ATmega328. Asi jsem do ní naprgal blbý obsah nebo špatně nastavil fuses. Jsem rád, že na mé destičce Solarisova ATmega chodila, ať nemusím pátrat. Takhle stačí jen znovu naprgat a musím si jen dát pozor, co a jak tam cpu.

Jo, ještě zábavná historka nakonec. Na pár posledních akcí jsem si zapomněl vzít foťák. Tentokrát jsem si dal pozor a tak fotky jsou teď o fous lepší:

https://goo.gl/photos/5dwPTu6w77kXJMas6

Odvezl jsem Petra EC1045 na nádraží (trval na tom, že nechce vzít do Brna a že chce jet vlakem), kde jsem zjistil, že nemám foťák. Tak jsem vrátil zpět na akci, kde samozřejmě byl u Solarise na stole, kde jsem ho nechal. Asi už na tu moji hlavu budu muset začít brát nějaké prášky nebo možná méně pít nebo přestat stárnout. To si ještě rozmyslím Mrkající veselý obličej.

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 komentářů: Atariáda 2016 turbo

 1. Solaris104 napsal:

  Atariáda je super akce a hrozně se mi líbí ta pohodová atmosféra. Letos bylo hodně dětí, asi musím přemluvit syna, aby tam jel příště se mnou včetně nocování :-). Překvapilo mě, že jsem tam potkal hromadu neataristů. Zmíním commodoristy, Martina L., EC1045, Damiho, Koxe atd. Fakt to byla podařená akce jako vždy.

 2. krupkaj napsal:

  Ja bych nerekl, ze vetsina Ataristu ma ST. Aktivni vetsina je podle me na 8biitu. Mozna jenom STckari jsou na akci vic videt. Myslim, ze zastoupeni na Atariade bylo tak pul na pul. Ale jsem rad, ze sis ST vsiml, protoze ten stroj mam rad 🙂

 3. PCH / Unreal napsal:

  Parádní akce ! Musím napsat , že mě překvapilo, kolik aktivních Atari lidí existuje. Ať již 8-16 bit. Jsem rád, že jsem byl a viděl. A jsem rád, že mé tři děti to bavilo i přes jejich útlý věk. Jde vidět jedna důležitá věc a to ta, že i když jsou dnes děti zvyklé na 3D-4D a 5D grafiku, tak je Stuns na Atari ST a Červi baví úplně stejně 🙂

 4. Sillicon napsal:

  Určitě se na nějaké Sharp akci zastavím a přadnáška bude … aspoň se jistí sharpisté dozví, že skutečně C64 je nejlpší a přestanou mít narážky stran procesoru na nižším taktu 😉

 5. Pingback: JAKÁ BYLA ATARIÁDA 2016 » FACTOR6

 6. Radek napsal:

  Martine, Sillicon si nas asi plete s platformou ZX. My jen rikame ze ma malo registru ale o rychlosti nikdo nic nerikal. Stejne je ale Sillicon machr, vytukat z pameti hru Bruce Lee na klavesnici umi snad jen on. I presto ze nema Sharpa by se mohl objevit ve Zdaru. Rad ho uvidim.

 7. rEVERz napsal:

  Atariáda je prostě čupr a je jedno kolik jiných -istů se tam ukáže 😉
  A těch dětí letos – tak snad od taťků něco pochytí 😉 Přemýšlím že bych taky
  nějaké to dítko vzal, když vidím že to jde.
  P.S
  Já jsem asi vosk, Sillicon je mnohem menší než já a zmíní se o něm všici 😛

 8. PedroS napsal:

  Martine, díky za zhodnocení akce. Škoda, že jsme neměli více času na pokec. Zase někdy příště. Chtěl bych poděkovat rEVERzovi za užitečné rady a schémata, které mi poskytl pro opravu atárka. A díky i pořadatelům za akci samotnou. Byl to bezva relax.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *