Dostupné rozšíření paměti pro Apple IIgs o 4 nebo 8 MB RAM

Apple IIgs není v našich končinách zrovna obvyklý počítač. Já ho beru jako jeden z nejnadupanějších 8–bitů, byť CPU je v vlastně 16-bitové. Takový Sam Coupé ze světa Apple. Každý majitel Apple IIgs dříve či později zjistí, že by se hodila nějaká ta paměť navíc. Paměťových rozšíření se proto dělalo nespočetně. Nejběžnější a dobře dostupné je a bylo paměťové rozšíření přímo od Apple, které se však dá osadit jen 256 kB až 1 MB RAM. To není pro provozování některých náročnější aplikací pod GS OS mnoho. Ovšem paměťová rozšíření se 4 MB nebo dokonce 8 MB RAM se hůře shánějí a bývají hodně drahá. Gabriele Gorla navrhnul jednoduché paměťové rozšíření o 4 MB a později i o 8MB. Pokud si osadíte PCB, případně posháníte součástky, můžete se dostat k rozšíření paměti pro váš Apple IIgs poměrně levně.

RAMGS_inIIgsROM01   RAMGS-MAX_inIIgsROM01

Gabriele nabízí na eBay i kompletní kity součástek nebo hotové karty, ale ceny už jsou, řekněme, komerční. Nejlevnější varianta je pořídit si desku plošných spojů poshánět součástky a kartu si osadit sám.

V případě 4 MB karty RAMGS je to poměrně jednoduché. DPS si můžete nechat udělat sami ze zveřejněných Gerber dat nebo si můžete za 12 USD koupit hotový plošňák. Já šel první cestou. Desky jsem nechal udělat v Číně, 4-bitové DRAM paměti v pouzdru ZIP jsem objednal na eBay a ostatní součástky jsou již dobře dostupné všude.

RAMGS_Martin_Front   RAMGS_Martin_Back

Karta šlapala na první zapojení.

UNISDISK_on_PS   RAMGS_TestOK

V případně, že vám 4 MB navíc nestačí a chcete si pořídit RAMGS-MAX s 8 MB, je situace o něco složitější. Já měl ještě štěstí a za 25 USD jsem pořídil DPS. Ty však již Gabriele nenabízí a k dispozici tak zůstává kompletní kit na sestavení nebo hotová karta. Ovšem komerční cena je v případě hotové karty 220 USD a to mi přijde docela hodně. Zvláště, když vezmete v potaz, že karta neumí DMA. Za ještě o něco děsivějších 250 USD pak můžete koupit 8Meg RAM Card od UltimateApple2.

Vraťme se však zpět ke kartě. Když pominu podporu DMA, která znamená “jen” zpomalení při práci s některými diskovými řadiči, je karta celkem fajn.

RAMGS-MAX_Martin_Front   RAMGS-MAX_Martin_Back

Šlapala rovněž na první zapojení. Nutno tedy říci, že jsem měl možná dost štěstí, protože jsem koupil 3 RAM čipy navíc (na každých 8 jeden navíc) a právě ten jeden, který se později ukázal vadný jsem při prvních pokusech naštěstí neosadil.

RAMGS-MAX_TestOK

Obě karty jsem zkoušel v různých testech i provozoval v GS OS a chovaly se naprosto bezproblémově. S ohledem na problematickou podporu DMA u 8 MB karet mi asi stejně nejzajímavější přijde 4 MB karta. Zvláště, pokud máte ROM 03. Máte pak 5.125 MB RAM, což je slušné a pokud si zvládnete vše sami zapájet, pořídíte paměťové rozšíření za hubičku. Kdyby někdo měl zájem o desku, tak ještě nějaké mám i s některými součástkami

Udělal jsem ještě pár obrázků, kde je vidět RAMGS karty vedle originálního paměťového rozšíření od Apple Computer i dalších paměťových karet.

Apple_IIgs_Apple1MB_with_GGLABS_cards   Apple_IIgs_memory_expansion_cards

Příspěvek byl publikován v rubrice Apple II se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: Dostupné rozšíření paměti pro Apple IIgs o 4 nebo 8 MB RAM

 1. Tom M. napsal:

  Můj trochu stupidní pohled na počítače Apple je ten, že historicky s nimi nemám vůbec dobré zkušenosti. Jmenovitě někdy v druhé polovině 90. let jsme měli na škole nějaké ekvivalenty 386tek a bylo to totálně nepraktické. Pořád tam padaly aplikace, a pozor!, pokud spadly, celý, opakuji CELÝ systém se musel restartovat! Je mi jasné, že dnes jsou ty moderní Apple na minimálně stejné úrovni jako Windows, ale tehdy každý kdo mohl, se na škole snažil dostat právě na Pentia 75 MHz s Windows 95…

  A další negativní zkušenost je někdy z první poloviny 90. let, kdy jsme měli ve škole nějaký nesmyslný „výukový program“ na angličtinu co byl celý černobílý, resp. šedý… Opět to ve mně zanechalo totální odpod k této značce, protože jsem yl co by odkojený Spektrista zvyklý na minimálně 15 barev na obrazovce NARÁZ…

  • Martin napsal:

   Asi nějaké první Macintoshe, které v té době byly ovšem výrazně starší než ty PCčka. Apple byl vždycky pro našince hodně drahý, málo se to sem dováželo. Já byl taky zarytý PCčkář, ale postupem časo si mně Apple získaly. V práci to byla kdysi dvna nutnost, na PC DTP vůbec dělat nešlo, Ventura byla děsná tragedie ve srovnání s Adobe Illustratorem a Photoshem a Quark XPressem a ty zase na PC byly až výrazně později. Ovšem Apple IIgs ke kterému jsou ty paměťovky je úplně jiný počítač. Je to poslední reinkarnace klasického osmibitového Apple II, který má své počátky v roce 1977. Apple IIgs šel na trh 1986 a je to fakt mazel. Je plě barevný, zvládá 16 barev z palety 4096, kromě toho má super zvuk, perfektní rozšiřitelnost a plnou kompatibilitu s Apple II. GS OS je barevný, nebyl důvod ho používat černobíle, snad jen monitor. Apple IIgs navíc přinesl novinky, jaké ani Macintohse tehdy neměli, např ADB klávesnici a myš a další. Asi by to stálo za samostatný článek. Osobně mám IIgs fakt rád a ještě ho nemám zdaleka pořádně probádaný.

   • jirka napsal:

    Pokud jde o časté pády Macintoshů, téměř bez výjimky šlo o vadné fonty. Samozřejmě mohly takovou nestabilitu způsobit i pochybné systémové doplňky či ovládací panely, ale většinou za to mohly ony fonty. V oněch dobách byly tyhle stroje nasazeny hlavně v DTP studiích a tam si klienti často přinášeli pro svá díla i svá písma pochybného původu a pak už to jelo. Jediné řešení bylo jen pro daný projekt (výroba až osvit) zapnout v ATM manageru ta pochybná písma a ihned potom je vypnout.
    A ano – když takový Macek padnul, tak skutečně celý a ne jen aplikace, která měla problém. Ale pokud si to člověk ohlídal (fonty a doplňky či ovládací panely), tak to bylo opravdu zcela stabilní.

    A Apple IIgs je samozřejmě jiné hřiště. Jak píšeš. Taky ho mám moc rád.

 2. danhard napsal:

  Je zde nějaká inzerce ?
  Některé paměti mám v dostatečném množství, že by to mohlo zásobit širokou veřejnost, jiné bych potřeboval 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *