Nezálohovaný RAM disk PEZIK 512 kB pro Sharp MZ-800

Radek Suk si dal práci, nakreslil a nechal udělat desky původního nezálohovaného RAM disku Pavla Zemčíka. RAM disk má velmi jednoduchou konstrukci, neobsahuje čítače a je nutné každou buňku adresovat a tím pádem není kompatibilní s originálním Sharp RAM diskem. Na druhou stranu byla tato konstrukce dříve velmi oblíbená díky svojí jednoduchosti, obzvláště se CP/M, kde RAM disk sloužil jen jako rychlé dočasné pracovní úložiště a trvale se data uchovávaly na diskety.

Sharp_RAMDISK_Pezik_Martin_front   Sharp_RAMDISK_Pezik_Martin_back

Radek nedělal totální repliku originálu, ale oproti původnímu schématu

Vyroba_Popis_Ramdisk_Pezik

implementoval několik zlepšení pro lepší stabilitu. Doplnil kondenzátor 470 pF, aby latch IC2 začal ukládat novou hodnotu o něco později, až paměť zpracuje tu, co byla uložena dříve, dále signál M1 zapojil na IC5 vývod 13, doplnil země, blokovací kondenzátory a zapojil nezapojené vstupy IO, aby šly použít obvody HCT. Navíc přes jumper umožnil nastavení adresace nejen na standardní porty E8-EF, ale i alternativní 68-6F, takže je možné nezálohovaný RAM disk použít společně s klasickým zálohovaným.

Byl jsem celkem potěšen, že mám konečně zase po delší době konstrukci, co mi šlapala na první zapojení. Je to pohoda Mrkající veselý obličej

Sharp_RAMDISK_Pezik_Martin_TestOK

Nezálohovaný PEZIK RAM disk je možné používat v CP/M, s upravenou ROM JSS, případně s upraveným BASICem. Radkova, zatím neuvolněná, verze CP/M by pak měla umožňovat současné použití zálohovaného i nezálohovaného RAM disku, jako jedno velké společné úložiště.

Příspěvek byl publikován v rubrice MZ-800, SHARP. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Nezálohovaný RAM disk PEZIK 512 kB pro Sharp MZ-800

  1. Radek napsal:

    Ta moje cp/m je z roku 1993 a v roce 2011 jsem to vystavil na svych web strankach a na Bytefestu. Odkaz je http://www.radeksuk.cz/sharp/mzdos%20v1.0%20byfest2011.dsk
    Kdo chce vyuzivat 1,5MB ramdisk ten muze soucasne zapojit zalohovany ramdisk a tento PEZIK ramdisk na portu 68H a v setupu to vybrat. Jinak opet jako u RRD je lepsi tu klemu dat z druhe strany – takto se to v zapojenem ramdisku uvnitr pocitace spatne prepina.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *