Postavte si PC/XT – 6. Super VGA aneb naučte se pájet SMD

V prozatím posledním díle mé PC/XT série dokončíme náš počítač 8-bitovou grafickou kartou. Dobově stylová by byla CGA, EGA neb Hercules, ale my půjdeme rovnou do naší vlastní VGA. No, vlastní tak úplně ne, půjčíme si čip od Trident a doplníme ho RAM a ROM a je to. A právě proto, že je to vlastně velmi jednoduché (pokud nebudeme podrobovat zkoumání vnitřnosti čipu Trident TVGA9000i-3), povíme si trochu, jak jednoduše připájet takový, na první pohled strašně komplikovaný, SMD obvod. Spousta lidí se toho bojí, ale zjistíte, že práce se SMT je naopak pohodlná a jednoduchá. Chce to jen vhodné nástroje, dobré oči a lupu. Projekt a desky jsou opět od Sergeye a najdete je na jeho stránkách.

Sergey_ISA_Super_VGA_Martin_finished   Sergey_ISA_Super_VGA_Martin_BIOS_D401E

TVGA9000i je už poměrně sofistikovaný VGA čip. Jako první integroval VGA a RAMDAC na jeden čip. Stačí tedy připojit jen RAM a ROM a jedeme. Čip podporuje 8-bitovou ISA sběrnici, ale o skutečně 8-bitovou kartu nezavadíte. Jednu má Palcal ve své sbírce, ale ta používá starší TVGA8800. Díky Palcalovi se mi dostala do rukou i pěkná, čistě 8-bitová, OAK. Ale ta s TVGA9000i nemá nic společného.

OAK_OTI037C_8bit_VGA   Trident_TVGA8900C_8-16bit_VGA

Jak jsem už psal, čip je poměrně mocný. Umí rozlišení až 1024×768 v 16 barvách, 800×600 ve 256 barvách a samozřejmě i všechny standardní režimy VGA, EGA, CGA, MDA a Hercules. Podporuje max. „jen“ 512 kB dynamické RAM a jednu 8-bitovou 32kB EPROM, kterou umí zpřístupnit i na 16-bitovou ISA sběrnici.

Sergey_ISA_Super_VGA_Martin_Test1   Sergey_ISA_Super_VGA_Martin_Test2

Použil jsem Trident BIOS D4.01E, který má Sergey na svých stránkách a karta šlapala na první zapojení. Tím mám hotové PC/XT, které je kompletně osazené vlastnoručně zhotovenými kartami. Kdo by to byl býval řekl, že tohle jednou půjde amatérsky udělat. Jsem zvědavý, co nás čeká v budoucnu, jestli si takhle někdy v důchodu spíchnu iPhone Mrkající veselý obličej

Xi8088_Prince1_SCR   GeoWorks_1.2_Startup

Pájíme SMD

Jak už jsem nakousnul v úvod, čip Trident TVGA9000i je SMD a to konkrétně v pouzdru PFP 160 s roztečí vývodů 0,65 mm. To může na první pohled vypadat hrozivě, ale není to úplně nejhorší a pájet ručně se to v pohodě dá.

Obvykle začínám s Isopropylalkholem (IPA), kterým očistím desku plošných spojů. Pak umístím čip přesně na desku a připájím v rozích. Není dobré volit úplně krajní vývody, protože ty často bývají lehce ohnuté. Vyrovnáte je později. Pokud se mi spojí více kontaktů cínem dohromady, nedělám si z toho v této chvíli hlavu. Také to spravíme později. Hlavní na co je potřeba si, v této chvíli, dávat pozor, je přené umístění vývodů čipu na pájecí plošky na desce plošných spojů.

Pajime_SMD_Isopropyl   Pajime_SMD_prichyceni_v_rozich

Lupu už jsem zmínil, ale budeme potřebovat ještě flux, resp. pájecí kapalinu. Používám dva druhy. Jeden, který jsem na doporučení Davida Lüftnera koupil na Aukro a stále se tam objevuje. Dejte pozor, abyste nepoužili nějakou agresivní na pájení kovů, ta by vám časem rozežrala desku i součástky. Další forma pájecí kapaliny, která se prodává běžně v obchodech s elektro součástkami, je ve formě tužky a nazývá se Flux Pen.

Pajime_SMD_Lupa_a_pajeci_kapalina   Pajime_SMD_FluxPen

Pájecí kapalinu nanesu vatovou tyčinkou na jednu stranu obvodu v poměrně velkém množství. Čím víc to „plave“, tím lépe Mrkající veselý obličej. Na plochý pájecí hrot (osvědčila se mi kulatá zkosená špička průměru cca 2 mm, např. v GME zde) naberu kapku cínu a postupně ji od kraje táhnu pomalu přes všechny vývody. Dávám pozor, abych postupoval lehce a vývody neohnul a aby na vývody navzlínal dostatek, ale zase ne moc, cínu. Pokud se mi dvě plošky spojí, stále to neřeším. Když mi dojde cín, doberu si a pokračuju dál. Když jsme u cínu, resp. cínové pájky, doporučuji určitě olovnatý cín. Domácí pájení je s ním jednodušší. Nejraději používám STANNOL se 60% cínu, 38% olova a 2% mědi. Další pomůckou, kterou s oblibou používám je tenké odpájecí lanko (odsávací měděný knot, solder wick).

Pajeci_hrto_kulaty_zkoseny_2mm   Stannol_Sn60-Pb38-Cu2Odsvaci_medeny_knot

Postupně takto zapájím všechny 4 strany obvodu. Pokud se mi nějaké piny spojily, nyní přichází kel slovu Flux Pen a odpájecí lanko, kterým odstraním přebytečný cín. Lanko je někdy poměrně savé a může odsát cínu moc. V tom případě opět flux pen a páječkou přidat trochu cínu. Nebojte se Fluxu a používejte pájecí kapalinu nebo Flux Pen pořád dokola. Pak to očistíte, bez fluxu to nejde! Hotové zapájené spoje by mohly vypadat třeba nějak takto.

Pajime_SMD_Zapajeny_cip_1   Pajime_SMD_Zapajeny_cip_2

Ve finále vše pořádně očistím opět Isopropylalkoholem a proměřím multimetrem, resp. „šlusmetrem“. Jedním hrotem jedu po desce a přesouváme se z plošky na plošku a druhým hrotem jedu po obvodu v místě vstupu pinu do pouzdra a postupně měřím vždy vodivost pinu k plošce a nevodivost k sousedními pinu, resp. plošce. Doporučuji na piny moc netlačit, protože špatně připájený pin si přitlačíte, takže způsobíte během měření korektní kontakt, zatímco normálně kontakt chybí nebo je špatný. Doporučuji i optickou inspekci světelnou lupou s větším zvětšením, kterou dobře uvidíte detaily pájení. Tak se nebojte a s chutí do toho, je to fakt snadné a pohodlné. Mnohem větší „drbka“ je se SMD odpory a kondíky Mrkající veselý obličej, kterých je někdy hodně.

Příspěvek byl publikován v rubrice PC. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů: Postavte si PC/XT – 6. Super VGA aneb naučte se pájet SMD

 1. Roman napsal:

  PCB už mám aj ja doma. Tie filtre si skanibalizoval zo starej VGA alebo objednal nové z Mousera ?

 2. solaris104 napsal:

  Tak ta VGA karta je moc pekna. Gratuluji ke kompletnimu PC/XT.

 3. Clous napsal:

  Je prosim mozne takovou grafiku koupit uz udelanou? Dik

 4. swarm napsal:

  Jak je to s těmi vyššími rozlišeními a jejich obnovovací frekvencí? Pokud vim, tak většina starších Tridentů se držela základní frekvence, což tehdy znamenalo 56Hz pro 800×600 a 43i Hz pro 1024×768. Až nějaké ty novější ISA měly možnost přepnout na vyšší a 800×600 šlo snad až v 72 Hz.

  Ptám se kvůli tomu, že 56 a 43i Hz obvylke dnešní LCD monitory s VGA vstupem nerozchodí, takže by mě zajímalo, jestli se s tím tady nějak počítalo a všechny jedou na 60Hz.

  • Martin napsal:

   Abych se přiznal, ani nevím. Mám doma 2 LCD monitory, jeden je dobrý a zvládá i 50 Hz z Amigy a druhý je obyčejný, ale ani jeden neměl nikdy problém s žádnou s ISA VGA, které jsou zkoušel. Mám poměrně hodně 16-bitových karet, které zvádají 8-bitovu ISA sběrnici, ať už s čipsety Trident TVGA8900 nebo TVGA9000, ale i starším 8800 nebo kartu jinch výrobců, jako je OAK OTI037 a další. Všechny šlapaly bez problémů.

   • swarm napsal:

    Tak to máš dobré monitory. Já teď přecházel na 24″ DELL a ten si přes VGA neporadí s ničím jiným než 60Hz (pouze u text-mode snese 70).

 5. Racedriver napsal:

  Kam na ten Trident čip (kde ho sehnat)?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *