Postavte si PC/XT – 5. připojení IDE nebo CF disku

Diskety jsou fajn, ale přece jen pevný disk je jiný komfort. Správné PC/XT má něco jako ST-506, ST-412 nebo ST-225, které mají úžasný zvuk. Už jen při jejich zapnutí a startovací sekvenci se uši každého retromaniaka tetelí blahem. Interface je obvykle MFM a je potřeba dát pozor na správné párování disku a řadiče, některé jsou RLL. V dnešní době bohužel tyto disky postupně umírají a tak se objevují řešení, jak připojit běžný IDE nebo CF disk k 8-bitové PC/XT ISA sběrnici. A to se hodí i pro moje „nové“ PC/XT.

XT-IDEv2_with_CF_Martin   XT-CF-Lite_Martin

XT-IDE v2

XT-IDE v2 je, jak sám název napovídá, už druhou reinkarnací XT-IDE. Jedná se o 8-bitovou ISA kartu, která umožňuje připojení 2 standardních IDE disků. Můžete tak k starším počítačům, jako je PC/XT, připojit „moderní“ IDE disky nebo Compact Flash karty.

XT-IDEv2_finished_Martin   XT-IDEv2_with_DOM_Martin

Jako bonus je na desce UART, který umožňuje připojit a po standardní sériové lince obraz disku (.IMG) z jiného počítače a z něj např. nabootovat. Karta také obsahuje svojí vlastní EEPROM s odpovídajícím BIOSem, kterou umí obslužný software i programovat, takže není potřeba programátor a je možné kdykoli BIOS karty přeprogramovat. To se hodí např. i v případě, že chcete měnit konfiguraci. Existuje pěkný DOS software na změnu konfigurace karty, který umožňuje přímou modifikaci obrazu BIOSu karty.

XT-IDE_cfg_screen1   XT-IDE_cfg_screen2

Primárně je karta určena pro klasické „točivé“ IDE disky, se kterými funguje perfektně. Poradí si i s adaptéry IDE na Compact Flash, které koupíte od 30 Kč i s poštovným na eBay. Výběr CF karet je pak trochu složitější, nefungují úplně všechny, podle toho do jaké míry emulují ATA IDE rozhraní. Ale najít vhodnou není moc velký problém.

IDE-CF_adapter_front   IDE-CF_adapter_back

CF-IDE_adapter_slot_cable

Za zmínku stojí i to, že celý projekt XT-IDE je Open Source a tedy všechny zdroje k hardwaru i softwaru jsou veřejné a využitelné pro další projekty, což přináší ovoce.

XT-CF Lite

James Pearce na základě XT-IDE vyrobil chytrou, a na použití velice pohodlnou, kartu, kterou nazval XT-CF-Lite. Karta umožňuje přímé připojení Compact Flash jako disku pro PC/XT. CF se navíc zastrkává přímo do zadního slotu PC, což je velice pohodlné a snadno to umožňuje výměnu dat mezi PC/XT a dalším počítačem. Ušetříte se tak pomalý sériový přenos nebo oblíbenou „diskotéku“ Mrkající veselý obličej.

XT-CF-Lite_Martin   XT-CF-Lite_working_Martin

Karta je opět trochu citlivá na typ Compact Flash, ale James udělal upravenou verzi XT-IDE BIOS, který pracuje spolehlivě a bez problémů. A co je velice pěkné, James připravil i prodloužený zadní bracket s dírou pro Compact Flash, což umožňuje levnější výrobu plošného spoje. Hotový bracket i DPS je možné koupit přímo od Jamese za výrobní náklady.

XT-CF-Lite_finshed_and_PCB_Martin   XT-CF-Lite_Martin_2

XT-CF-Lite V4

Nebyl by to Sergey, aby nepřišel s vlastním vylepšením skvělého XT-CF-Lite. Sergey upravil desku tak, by používala pouze through hole komponenty, místo SMD. Pájení je tak výrazně jednodušší, byť nejsložitěji pájitelná součást – Compact Flash konektor – zůstala, protože je velmi obtížné sehnat jeho through hole provedení.

XT-CF-Lite_v4_finished   XT-CF-Lite_v4_finished_back

Sergey trochu zjednodušil i obvod LED a místo Flash EPROM dal menší EEPROM. Já stavěl ještě prototyp, kde byl lehce jiný rozteč pinů pro CF konektor, ale zapájet to šlo.

XT-CF-Lite_v4_CF_connector

Sergey tuto drobnost již opravil a nyní od něj můžete koupit finální bezproblémové desky.

Multi I/O řadič a další možnosti

Pokud máte starší Multi I/O řadič, můžete i jej využít k připojení Compact Flash na 8-bitové PC/XT. Stačí k tomu Jamesův Lo-tech 8-bit ROM Board s Jamesovým upraveným XT-IDE BIOSem a nějaký IDE-CF adaptér.

MultiIO_Controller_with_FDC   Pacon_32-64k_ROM_Board_finished

Xi8088_MultiIO_with_CF   Pacon_32-64k_ROM_Board_working

James také připravuje XT-CFv3 inovovanou verzi svého předchozího Lo-tech XT-CFv2 Board. V některých počítačích byl problém s 3.3V CPLD a novější verze používá 5V kompatibilní XC9536-15VQG44C. To ovšem zase vypadá, že bude obtížnější sehnat.

Svoji vlastní verzi XT-IDE mají i Dangerous Prototypes a věřím, že díky otevřenosti celého projektu, se brzy objeví i další sympatické varianty a řešení.

Pěkný přehled aktuální řešení pro připojení disku najdete na Vintage Computer Forum.

Příspěvek byl publikován v rubrice PC. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

22 komentářů: Postavte si PC/XT – 5. připojení IDE nebo CF disku

 1. solaris104 napsal:

  Tak vidím, že nejsi troškař a vyzkoušel jsi téměř všechna IDE řešení pro XT :-). Fakt dobré.

 2. kolemjdoucí napsal:

  Gratuluju, jak k super práci, tak k tomu, že je to tu snad jedinej osmibitovej blog, kterej nechcíp (obzvlášť když je venku tak horko) a kde se děje něco zajímavýho…

  (když už i Fandal zrušil svůj blog… chjo)

  Otázka (obecná): Jak moc komerce je potřeba k tomu, aby mohl nějakej fandovskej web dlouhodobě fungovat a autorovi nedošel čas, peníze, nápady, motivace, nebo všechno dohromady?

 3. Sillicon napsal:

  Ještě by to chtělo variantu kdy se CF kartou nahradí disk IDE v XT režimu, těchto disků je opravdu velmi málo. Například pro Olivetti Quaderno nebo disk na integrovaný řadič počítačů Commodore PC-10…

  • Martin napsal:

   Ahoj, asi moc nechapu ten dotaz. Na to prece staci obycejna CF2IDE redukce a jen to ni zasunout CF kartu, ktera podporuje IDE rezim (coz neumi kazda). Nebo to nechapu?

  • MilasPce napsal:

   Za krátkých letních večerů to vyzkouším (až dobastlím komplet PMD85), na mém EuroPC, jestli bude CF karta chodit na konektoru pro HDD. To bude zase drátkování.

 4. viktor napsal:

  ahojte, na ziadnej stranke neviem najst kde to mozno kupit, objednat :/

 5. MilasPce napsal:

  Mám pro Vás nápad: Proč kupovat a stavět ROM karty umístěte XT-IDE BIOS do volného slotu pro ROM na Ethernet kartě. To by mělo podle mě chodit taky a ušetří to ISA slot.

 6. Václav napsal:

  Ona existuje 8bit karta typu Ethernet ? Doposud jsem viděl pouze 16bit ethernet kartu.
  Chip Realtek RTL 8019 umí pracovat i 8bitově ale nikde jsem ho neviděl na kartě s 8bit BUS.

 7. Václav napsal:

  No jo , na NE1000 jsem úplně zapomněl, asi proto, že jsem NE1000 s RJ45 neviděl.
  Leda použit AUI ale to by bylo monstrum. Už někdo stavěl 8bit síťovou karu ?

 8. MilasPce napsal:

  Nebo 3COM ETHERLINK II

 9. MilasPce napsal:

  taky D-link DE-220E pracuje 8-bit

  • Václav napsal:

   Věřím, že pracuje jako 8bit ale je fyzicky velká jako 16bit a to by na postaveném XP přečuhavala. DE-220(mám jí doma) je kompatibilní s NE2000 a je PnP ale mám pouze drivery, které nejsou bohužel pro CPU 8088/86 . V manuálu píší, že je určená pro AT ale prý bude chodit i v XP.

 10. Václav napsal:

  Zdravím,
  K tomu XT-CF-Lite V4 od Malinova, existuje nějaká flešovací utilita, když člověk nemá programátor 28C64 ?

 11. Václav napsal:

  Flešovat umí XTIDECFG.EXE program . Viz https://www.youtube.com/watch?v=4HhnBLUR8KA

  Ale nemohu ho najít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *