Postavte si PC/XT – 1. motherboard

Už před více než 2 lety jsem po očku sledoval projekt jednodeskového PC/XT Sergeye Kiseleva. Loni Sergey projekt inovoval a výrazně posunul. Navrhnul a nechal udělat plošné spoje na základní a procesorovou desku a to už jsem neodolal. Sergey poměrně rychle pak přidal i zvukovou kartu, řadič disket, ve výrobě je diskový řadič na CF a plánuje se i grafická karta. Použitý procesor je Intel 8088 potažmo jeho klon NEC V20, takže sběrnice je 8-bitová, ale počítač interně 16-bitový. Ale pojďme postupně od základní desky.

   PC-XT_finished_in_case2   ISA_Backplane_finished

Protože procesor má svoji vlastní desku, je základní deska Sergeyova XT vlastně jen jednoduchý ISA backplane. ISA backplane můžete koupit na eBay nebo i od některých prodejců, protože tento koncept ještě pořád využívají některá starší průmyslová zařízení, resp. jejich řídící počítače. Sergey však backplane trochu vyšperkoval. Sloty nejsou 8-bitové, ale plně 16-bitové, takže jde backplane použít i pro případné pozdější 16-bitové systémy a Sergeyovo XT pár signálů ISA16 umí i použít.

Backplane má formát microATX, takže je ho možné snadno zabudovat do dnešních počítačových skříní. Stejně tak je možné použít klasický moderní ATX zdroj a backplane podporuje jeho zapínání a vypínání prostřednictvím jednoduchého tlačítka ve skříni.

ISA Backplane - Schematic - Color - 1.0   ISA_Backplane_ATX_power_logic_diagnostic

Sergey si dal práci a přesto, že jsem ho lákal na můj hotový a naprogramovaný řadič ATtiny25, tak vše naimplementoval v klasické TTL logice (to máš radost Petře, co? Mrkající veselý obličej) a přidal regulátor na –5V, které v dnešních zdrojích už nenajdete. Vše doplňuje řádka diagnostických LED, které indikují jednotlivá napětí.

Dalším užitečným doplňkem základní desky je standardní diagnostický displej na portu 80h. Tady si Sergey opravdu vyhrál a můžete osadit snad libovolnou kombinaci sedmisegmentovek a dekodérů, která vás napadne. Jdou zde klasické 74LS47, 74LS48, 74LS247, 74LS248, dále 4311 a 4511, v USA oblíbené DM9368, DM9370 či DM9374 a teď pozor, můžete zapojit i naše, resp. východoněmecké, D345D-D348D. Já i Sergey jsme osadili D347D, protože mají podporu hexa a příjemně jednoduchou regulaci jasu.

ISA_Backplane_diagnostic_display

Desetinné tečky jsou pak chytře přepínané děním na A7, takže máte i jakousi představu, zda běží program. Taková drobnost, ale potěší.

Další milou vychytávkou jsou tlačítka POWER a RESET na motherboardu. Tím pádem nemusíte složitě připojovat tlačítka nebo desku zabudovávat do skříně a můžete si docela dobře hrát se základní deskou a XT jen tak na stole.

Xi8088_running

RESET i POWER jsou zapojené tak, aby se daly připojit do skříně, backplane i procesorové karty. Zkrátka je vidět, že přestože jde v podstatě „jen“ o pasivní ISA backplane, Sergey o jeho návrhu hodně přemýšlel.

Volné místo na desce pak doplňuje malé pájecí pole pro vlastní doplnění, pokud by někomu něco scházelo a dozadu je vyveden i konektor pro jeden sériový port.

Příspěvek byl publikován v rubrice PC. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 komentářů: Postavte si PC/XT – 1. motherboard

    Error thrown

    Call to undefined function create_function()