Apple 1 a jeho repliky

Jedna z prvních replik, které jsem si postavil, když jsem propadl vášni pro historické počítače, je replika prvního počítače firmy Apple – Replica 1 od Vince Briela. Po nějaké době mi zjednodušená replika už nestačila a tak jsem ji doplnil velmi věrnou replikou původního Apple 1, kterou velice poctivě připravil Mike Willegal. A protože jsem tu o těchto mých počítačích a jejich příslušenství zatím nic nepsal, rád bych to teď napravil.

replica_1_TE_Martin   Apple1_replica_Martin

Apple 1

Historie Apple 1 je poměrně zajímavá a představuje vlastně začátek vzniku firmy Apple. Dá se říct, že je to i zajímavý milník v historii osobních počítačů. Na svět, a vlastně i trh, přišel Apple 1 v červnu 1976, tedy v době poměrně drahého Altair 8800, ke kterému byl navíc potřeba terminál a základní programování šlo přes páčky na čelním panelu. Apple 1 byl téměř hotový počítač připojitelný k běžnému TV a stačilo doplnit pouze klávesnici a napájecí transformátory. To bylo celkem přelomové, protože amatéři si v té době obvykle stavěli různé počítače sami, např. až o 2 měsíce později vychází v Popular Electronics návod na stavbu oblíbeného Cosmac Elf od Josepha Weisbeckera.

Apple_I   Steve_and_Steve_with_Apple1

Apple 1 sestavil i naprogramoval v podstatě sám Steve Wozniak, zatímco Steve Jobs se staral o obchod a marketing. Nutno podotknout, že oba dělali svoji práci skvěle. Apple 1 se prodával za 666.66 USD. Prodalo se jen necelých 200 kusů, protože Apple uvedl za necelý rok na trh skvělý Apple II. Navíc, díky tomu, že Apple nabídl odkup Apple 1 a slevu na Apple II, se původní Apple 1 stal sběratelskou raritou. Známo a zmapováno je cca 50 kousků a poslední se prodal před necelými 14 dny 24.11.2012 za šílených 640.000 USD.

Nebudu se moc rozepisovat o historii firmy Apple, na netu najdete spoustu informací, tak jen ve stručnosti. Apple 1 je 8-bitový počítač založený na CPU MOS 6502. Horní polovina desky představuje v podstatě terminál, zatímco dolní polovina je vlastní počítač z něhož většinu představují paměti 4Kx1. Konfigurace standardního Apple 1 je následující:

CPU MOS 6502 na 1 MHz
Paměť RAM 4kB (rozšiřitelná na 8 kB on board nebo až 48kB externě)
Paměť ROM 256B pro monitor a 2560 bit znakový generátor 2513
Grafika 40×24 znaků, hardwarové rolování, kompozitní NTSC výstup
Klávesnice externí ASCII připojitelná přes DIP-16 socket
Záznamové médium magnetofon přes externí Cassette interface

Apple1_Processor_Section   Apple1_Terminal_Section

Zajímavé je jak celkové hardwarové řešení, tak i ROM monitor, který Steve Wozniak dostal do 256 bytů. Umožňuje vypisování i editaci obsahu paměti a spouštění programu.

Pro Apple 1 neexistuje příliš mnoho programů. Konec konců 200 uživatelů není  kdovíjaká uživatelská základna. Většina programů je v jazyce BASIC a jsou často přenesené z jiných platforem. Najdete zde stálice tehdejších časů, jako je STARTREK, ELIZA, CHECKERS, TICTACTOE a další. Přes nevelké množství uživatelů existuje i několik zajímavých programů ve strojovém kódu. Kromě standardního Applesoft BASIC je k dispozici i Extended BASIC, FIG Forth, Ultrasoft Forth, A1 assembler, disassembler a skvělá kombinace assembleru, disassembleru a debuggeru KRUSADER. Ve strojovém jazyce je napsáno i pár her, jako např. MicroChess a že Apple 1 neumí grafiku? Koukněte na dílko, které vytvořil Dave Schmenk ke 30-tinám Apple. Framerate je úžasný Mrkající veselý obličej

Apple1_SteveJobs Apple1_WOZ

Replica 1 TE (Vince Briel)

Vince Briel koncipoval svoji repliku značně zjednodušeně, asi bych ji spíše nazval jako variantu Apple 1 než jako repliku. Zatímco CPU a PIA jsou reálné, EPROM a RAM jsou zjednodušeny pomocí 28C64 a 62256. Největší změnu doznala terminálová část, kterou Vince nahradil použitím Parallax Propeller P8X32A.

Apple1_Replica1_Martin

Počítač je však plně kompatibilní s Apple 1, včetně toho, že je osazen jedním slotem pro rozšiřující karty i DIP-16 paticí pro původní ASCII klávesnici. Pro pohodlnější práci je zde ovšem i PS2 port pro připojení standardní PC klávesnice a jako napájení lze využít ATX zdroj nebo klasický napájecí adaptér 7-9V. Další výhodou je i klasický 9-pinový RS-232C port pro sériový terminál. Velmi se tak zjednodušuje přenos programů do Apple 1. Prostě je pošlete terminálem, jako kdybyste je psali.

Výhodou je rozhodně dobrá dostupnost. Vince provozuje e-shop, kde můžete koupit plošný spoj a součástky za 149 USD nebo hotový počítač za 199 USD. Není to úplně málo a navíc musíte počítat s poštovným, DPH a poplatkem poště za proclení zásilky. Na druhou stranu získáte i skvělý pocit práce se skutečným Apple 1. Kromě vlastní Replica 1 tu najdete i další rozšíření a jiné počítače.

Repliku podobnou replice Vince Briela nabízela i Holandská firma Achatz. Skoro bych řekl, že se více než inspirovali, ale dnes je v nabídce jen zajímavá prototypová deska.

Apple 1 Replica (Mike Willegal)

Mike Willegal pojal repliku opravdu poctivě. Nejen, že přesně zreplikoval plošný spoj, ale dal si práci i se sháněním historických součástek. Není tedy divu, že Mikova replika je naprosto dokonalá a mám z jejího postavení opravdu radost. Zapájet 59 patic společně se 101 dalšími součástkami byl opravdu zážitek.

Mimeo1_Martin   Mimeo1_screen_Martin

Schválně, zkuste srovnat foto mojí repliky a foto originálního Apple 1. Jistě, najdete docela dost drobných rozdílů, např. jsem neměl odvahu použít staré patice na IO u kterých je zázrak, že ještě vůbec fungují nebo se mi nepodařilo zatím (za rozumný peníz) koupit bílou keramickou 6502, ale i tak je podoba skvělá.

Apple1_replica_Martin_front   apple-1-front

Díky Mikeově preciznosti při replikaci je replika s Apple 1 funkčně shodná i v takovém drobném neduhu, kterým jsou bílé tečky ve znakovém rastru při zvýšení jasu, který je způsobený interferencí v obrazové části.

Apple1_CLR_Boot   Apple1_Screen_Adventure

Aby bylo do Apple 1 jak nahrát programy udělal Mike i repliku Apple Cassette Interface. Díky němu lze nejen ukládat a načítat vaše programy na a z kazetového magnetofonu, ale lze snadno připojit např. iPod a nahrávat programy z něj. Hodně programů pro Apple 1 totiž naleznete na síti ve formátu AIFF nebo WAV.

Apple1_Cassette_interface_front   Apple1_Cassette_interface_back

Pro ještě jednodušší práci připravil Mike jako doplněk PS2 interface. Slouží primárně pro připojení PS2 klávesnice místo paralelní ASCII a zapojuje se přes kablík do DIP-16 slotu pro klávesnici na desce Apple 1. Sekundárně naleznete na tomto interface sériový port, kterým můžete monitorovat klávesnici a přes terminál snadno posílat znaky do Apple 1.

Apple1_PS2_Keybaord_interface   Apple1_PS2_Keybaord_interface_with_cable

Takto nahrajete snadno do počítače ty programy, které jsou v textové nebo bytové podobě. Mně tento interface vytáhnul trn z paty, když jsem si špatně naflashoval CFFA1. To si ale nechám na samostatný článek, protože CFFA1 za to stojí.

Apple1_PROM_PIA_CPU_detail   Apple1_Stancor_transformator_detail

Mike udělal i repliku původní Datanetics klávesnice, která se s Apple 1 často používala, ale protože je v podstatě nemožné sehnat vhodné spínače, je to velmi komplikované. Zvažuji vlastní návrh desky s využitím Cherry kláves, ale zatím je celý projekt spíše v ideové rovině.

Pokud vám přišla Replica 1 Vince Briela jako drahá, tak už raději nečtěte dál. Mike před dvěma lety prodával nesestavený kit včetně plošného spoje a transformátorů Stancor za 666.66 USD, tj. cenu shodnou s původním Apple 1. Špatná zpráva je, že kity byly poměrně bleskurychle vyprodané. Dobrá zpráva je, že Mike udělal další várku desek, které nabízí za 150 USD. Kromě desky můžete od Mikea koupit i naprogramované PROM a kity nebo plošňáky na kazetový a PS2 interface. Ostatní součástky by měly jít snad objednat od Unicorn Electronics, ale nezkoušel jsem je poptávat. Obávám se, že to bude pekelně drahé a nebude stačit tento jediný zdroj součástek. Navíc jsem v minulosti od nich něco kupoval a domluva zaslání mimo USA byla docela komplikovaná. Pokud to někdo zkusíte, dejte prosím vědět.

Pardon, zapomněl jsem, že pořád ještě si můžete koupit přímo originál. Myslím, že o moc dražší než posledních 640 000 USD to určitě nebude Mrkající veselý obličej.

Příspěvek byl publikován v rubrice Apple, Apple I. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: Apple 1 a jeho repliky

 1. jirka napsal:

  Dík za článek. Mám radost, že jsou tací, co jsou nejen teoreticky schopni stavět repliky těch starých skvostů, ale že to dokonce i skutečně udělají – a to je jiná liga. Palec nahoru.
  Repliku 1 jsem chtěl pořídit, obzvláště když byla (jako snad každý rok) týden v akci (stejně jako KIM apod.). Ale představa, že zase budu řešit dovoz z celníkama a poštou je mi tak odporná, že jsem to vzdal. Kdybych mohl ony vícenáklady (clo, DPH, „služby“ pošty) zaplatit Brielovi, tak bych ani nepípl. Platit ale takové výpalné těm parazitům …
  Takto si alespoň půjdu zaslzet k mladšímu bráškovi – ke svému Apple ][e 😉
  Kdyby se u nás někdo další pustil do výroby jedničky, rád bych se přidal k budoucím majitelům – ale jsem HW neschopa. Maximálně bych se svezl s ostatními.

 2. Martin napsal:

  Ahoj, pokud máš Apple II, tak Mike Willegal udělal docela pěknou hračku https://www.8bity.cz/2011/brain-board/, se kterou se dá Apple II rozjet jako Apple 1. Zapájet to není nic těžkého, za nějaký ten dolar navíc to Mike dodá i sestavené. Ovšem pošta + DPH Tě asi stejně nemine 🙁

  • jirka napsal:

   Dík za tip – vím o něm (právě z tvých stránek 😉
   Já mám ale „mentální“ problém právě s tím výpalným při dovozu (samotné navýšení mi až tak nevadí, jako princip). Nejvíc bych stál právě o Apple I a taky o KIMa – ten byl posledně za super cenu dokonce i kompletně osazený – ale, jak už jsem psal, poslední komunikace s ČP mi stačila.
   Tak mě tak napadá – kdyby tady bylo těch zájemců o podobné dovozy víc (a nevadilo by někomu z nich to řešení dovozu), dejte vědět – přidal bych se, když přede mnou ukryjete to výpalné a vyúčtujete mi jen konečnou cenu 😀

 3. Kelley napsal:

  Kluci, kupte si manuál. Stačí něco málo přes 4000 doláčů 😀 http://apple1computer.blogspot.cz/2012/12/apple-1-manual-sold-for-4005-usd.html (v pdfku je to na webu zdarma….).

 4. Martin napsal:

  Ja bych i takovy blazen byl, ale tech penez je fakt dost 😉

 5. Poll1 napsal:

  Pozeram tu repliku apple 1 aj ma zaujala stavba no nikde na netu sem nenasel zalohu prom mate niekto link alebo odkial zohnat napln do promek aby sa dala doska ozivit dakujem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *