32bitový RISC na 8bitech – Raspberry Pi

O Raspberry Pi, miniaturním počítači za 35 USD, už určitě každý slyšel. Ani já jsem neodolal poprasku, který okolo Raspberry Pi propuknul a už 3. dubna objednal jeden kousek u Farnell. RPi přišlo 28. května, ale to jsem se zrovna chystal na dovolenou, pak jsem nějakou dobu nebyl. Jak jsem nebyl, tak se nahromadila práce, takže jsem se k nějakým pokusům dostal vlastně až teď. Tedy, když nepočítám, že jsem to samozřejmě zkusil zapnout.

RPi_connected   GMPD85emu_RPi_1

Nejvíc jsem se těšil na emulátory starých osmibitů, ale chtěl jsem vyzkoušet i nějaké ty multimediální funkce a také běžnou práci s počítačem. Na úvod nutno poznamenat, že s Linuxem nejsem velký kamarád. Windows servery zvládám administrovat z příkazové řádky, ale na Linux jsem naprostý začátečník, což má pravděpodobně i vliv na moje zkušenosti. Raspberry Pi není nic pro koncové uživatele. Jedná se o hračku, stavebnici, výukový nástroj, který je navíc stále ve vývoji. A jako takový je ho třeba brát.

Také bych chtěl poděkovat Factorovi 6 za skvělé příspěvky na blog, které mi ušetřily dost bádání. Z mého pohledu asi nejlepší, praktický popis RPi na netu vůbec, nejen v CZ.

Debian „squeeze“

Jako první jsem vyzkoušel nejvíce podporovanou distribuci Debianu. Trochu mě zarazilo, že grafické prostředí se nespustí defaultně samo, ale je nutno ho spustit příkazem „startx“. Image SD karty je 2GB, tak jsem si partition zvětšil na celou kartu, nastavil locale, vypnul overscan a nainstaloval pár balíčků. Balíčků je dostupných poměrně dost, ale některé programy jsem si musel přeložit.

RPi_connected_Debian   GMPD85emu_RPi_2

Standardně je v LXDE prohlížeč Midori, který není kdovíjaká bomba, ale funguje. Zkoušel jsem nainstalovat Iceweasel, který je lepší, ale také pomalejší. Vůbec díky nedostatku akcelerace je práce v grafickém prostředí celkem pomalé, procesor často vybíhá na poměrně dlouho na 100%.

Další kapitolou je zvuk. Spousta aplikací má s ALSA ovladači problémy a i ty co fungovaly, mi nefungují stabilně. Interní přehrávač audia Music Player se mi nakonec rozjet podařilo, stejně tak mi jede VLC. Zvuk jsem bohužel nedostal z žádného emulátoru, ani sidplayeru. Přehrávání videa je docela problém, díky nedostatku akcelerace škube a přehrávání ze sítě vše ještě zhorší. omxplayer se mi zatím nepodařilo rozjet, ještě s tím zalaboruji.

Emulátory na Debian squeeze

Možnost spuštění emulátorů 8bitů je pro mě velmi lákavá. Žádný z emulátorů není ve standardních balíčcích. Vše je třeba stáhnout a přeložit, což naštěstí není až tak těžké. Bohužel u emulátoru ZX Spectrum FUSE se mi to zatím nepodařilo. Emulátor C64 VICE a PMD85 se mi rozjet podařilo a pokud se používají 1:1, tak jsou celkem použitelné. Výkon je na hraně, ale je potřeba vzít do úvahy, že jsou původně psané pro jiné CPU a nic není zatím optimalizováno. Jak jsem již zmiňoval, žádný z emulátorů, ani SIDplayer mi nezvučí.

Open ELEC XBMC

XBMC pro RPi je zatím ve velmi rané fázi vývoje, ale dalo by se říct, že chodí poměrně slušně. Zkoušel jsem přehrávat hudbu, obrázky a klasická i HD videa. H264 mi docela zlobilo, cuká nebo resetuje celý přehrávač, jiné typy HD videí mi nešly vůbec. Video ve standardním rozlišení je bez problémů z H264, Xvid i DivX souborů. Menu má pomalejší odezvu, hlavně při práci s listováním na síti, ale je použitelné. Titulky, včetně češtiny, chodí bez problému.

RPi_XBMC_Menu   RPi_XBMC_AudioAlbumSelect

RPi_XBMC_VideoPlaying

ARCH Linux a QtonPi

Tyto distribuce jsem zkusil jen tak „ze sportu“, ale není to nic pro mně. Ani jedna nemá standardně grafické prostředí. ARCH Linux má standardně zapnutý pouze kompozitní výstup, chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, proč mi z HDMI nic „neleze“.

Provedení

Raspberry Pi se dodává jako holá osazená deska. Trochu mi vadí použití microUSB. Nevím, zda to má smysl, miniUSB je mnohem běžnější a rozměrově se moc neušetřilo. Na internetu a eBay se postupně objevuje spousta krabiček na RPi a určitě nějakou pořídím. Prozatím jsem svoje dal do krabičky papírové. Na stole se mi válí spousta „bastldrátků“ a nerad bych riskoval nějaký zkrat.

RPi_connected   RPi_connected_PaperBox

Závěr

Z Raspberry Pi se rýsuje zajímavý produkt, který by mohl splnit moje očekávání jak z hlediska provozování 8bitových emulátorů, tak multimediálních funkcí. Práce je na všem ještě moc, ale díky obrovské uživatelské základně věřím, že vývojáři určitě ještě zamakají. U emulátorů to bude nejen optimalizace na rychlost a zvuk, ale je potřeba vyřešit např. i připojení joysticku apod. Taky bych rád vyzkoušel GPIO, jak je rychlé, co vše se jeho prostřednictvím dá zvládnout. Myslím, že i tady by mohlo být zajímavé využití.

Příspěvek byl publikován v rubrice Moderní projekty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů: 32bitový RISC na 8bitech – Raspberry Pi

 1. zz_indigo napsal:

  no ak si to chcel ako emulator 8-bitou tak to si spravyl slusnu blbost.

  Budes silne sklamany (este viac ako si teraz) Na emulaciu su lepsie hracky z FPGA ako toto.

  p.s.
  – na automaticke zapnutie-Xiek si doinstaluj XDM.
  – to ze ti to nehraje cez alsu bude nejakyu problem medzi klavesnocou a stolickou. Na linuxe je ALSA defaultny sposob prace zo zvukom uz dlho. Skor sa pozri ci sa nepokusas prehravat cez nejakeho sound demona (napr pulse). Ak si to kompiloval tak moze byt problem v tom ze si nemal dev balicky pre alsu.

  • Martin napsal:

   Hlavní důvod, proč jsem to koupil, bylo, že jsem byl zvědavý, jaké to reálně je a chtěl jsem si s tím pohrát. Čiliže po této stránce jsem vlastně happy 😉

   Chybu mezi klávesnicí a židlí předpokládám. Co jsem ale našel na netu, tak ten zvuk dělá obecně problémy, takže to vidím možná ještě jako kombinaci s nedotaženými ovladači. V SIDplayeru mám nastavené ALSA a tvrdí to, že nemůže otevřít audio. Přitom Music Player i VLC hrají v pohodě. Budu bádat.

  • Tom M. napsal:

   FPGA na emulaci? Pokud se nechci nijak omezovat tak jedině standard PC deska. Rozjede s vhodným CPU vše v plné rychlosti a kvalitě a konfigurovatelnost neomezená… Jinak to Pi mi přijde nedořešené. Např. prý nemá ani tlačítko power (jako gumák)! Takových mini počítačů ještě vznikne, a lepších!

   • Martin napsal:

    FPGA je na emulaci náhodou fajn. Člověk mám pocit, že je tan HW aspoň fakt zadrátovnej, byť uvnitř něčeho. Na PC je to čistě softwarový. Ale pravda, že už na skoro všechno jsou pěkně funkční emulátory. Ale furt tak nějak kus železa je prostě kus železa. RPi nemá nejen power, nemá ani reset. Ten power je trochu problém, když člověk při pokusničení prohazuje karty, ale šlo by to řešit vypínačem na kabelu. Reset zase až tak moc nevadí, myslím, že do fakt úplně tvrda mi to vytuhlo jen jednou.

   • zz_indigo napsal:

    Tak Pecko ta bude vzdy obmedzovat. U FPGA si vlastne spravis kopiu. bug to bug 😉

 2. Roman napsal:

  S ALSA sú problémy aj na x86 strojoch. Mám doma ThinkPad T23 a zvuk síce ako tak ide ale robí problémy. Obyčajný audioplayer v Minte dokáže niekedy na dlhé minúty vytočiť processor na 100 percent a tým odrovná nielen zvuk ale aj akúkoľvek inú možnosť práce.

  • zz_indigo napsal:

   To je dane nie Alsou ale vzsetkymi tymi Sound serveramy ktore su aktualne v mode (Pulse, JACK, …..) Je to fasa Pri terminaly ale na lokalnom pecku zbytocne vyhodeny strojovy cas.

 3. Pingback: Doporučené čtení | RASPI.cz

 4. Pingback: .NET i jiné ... : Odkazy z prohlížeče – 25.6.2012

 5. Pingback: Nový domeček pro Raspberry Pi | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *