TESLA Ondra – funkční prototyp repliky

Ve středu jsem byl vyzvednout dvě prototypové desky na Ondru. Nedalo mi to, abych nehodil nocovku Mrkající veselý obličej a hned to neosadil. Nečekal jsem, že by to na první zapojení šlapalo a taky nešlapalo. Přesto mně to trochu zklamalo. Ve skrytu duše jsem doufal, že by mohlo. Dva dny hraní si, pokusničení a intenzivní komunikace s EC1045 však přinesly svoje ovoce a funkční prototyp repliky Ondry je na světě.

Ondra_SPO186_prototype_finished1   Ondra_SPO186_ViLi_ROM

Ale vezměme to od začátku. Hotové desky vypadaly moc pěkně. Nechali jsme je udělat tak, že nepájivá maska je jen zespodu a ze strany součástek je pouze potisk. Byl trochu strach, jak to dopadne, ale řekl bych, že perfektně. Jednu DPS mám já, druhou EC1045, jehož je to všechno vlastně práce. Teda ona je to práce Ing. Eduarda Smutného, jeho bratra Ing. Tomáše Smutného, Ing. Jana Mercla a spousty dalších lidí, ale EC1045 si dal obrovskou práci a zrekonstruoval schéma i desku plošných spojů a s Ondrou si vůbec pěkně pohrál.

Ondra_SPO186_PCB_parts   Ondra_SPO186_PCB_solder

První obraz, který z Ondry vypadl vypadal asi nějak takto:

Ondra_SPO186_first_screen_NWC   Ondra_SPO186_prototype_finished_NWC

Jo, nic moc. Na druhou stranu aspoň něco, protože počítač nějaký obraz generoval. O generování obrazu se stará poměrně důmyslné zapojení se dvěma čítači 8253. Znamenalo to tedy, že počítač alespoň nějaký kód vykonává, protože zvládne zinicializovat čítače.

První přišla na řadu kontrola naprogramování PROM MH74188. Protože nemám programátor a nechtělo se mi to cvakat ručně, nechal jsem si ji naprogramovat u Bučka. Zbastlil jsem jednoduchý tester, který ukázal, že PROM je naprogramovaná správně.

Ondra_SPO186_PROM_74188_check

Ke slovu přišel osciloskop a spousta měření a vyměňování fotek s EC1045. Vůbec se mi nelíbily asi 1V pulzy na datové i adresové sběrnici.

Ondra_SPO186_adress_bus_1MHz_1V_pulses   Ondra_SPO186_data_bus_1MHz_1.5V_pulses

Pulzy mají frekvenci 1 MHz a jsou na adresní sběrnici jen po dobu trvání DMA.

Ondra_SPO186_DATA-vs-BUSAK_20usOndra_SPO186_ADDR-vs-BUSAK_20us

S nejvyšší pravděpodobností jsou závislé na CAS a RAS.

Ondra_SPO186_pulzy-na-DATA-vs-CAS(D25pin6)Ondra_SPO186_pulzy-na-DATA-vs-RAS(D23pin3)

Originální Ondra, ale dělá to stejné. Je to divné, je to nic moc, ale nevadí to.

S Petrem jsem postupně přišli na ne jednu, ale několik chybiček, které Petr samozřejmě odstraní ve finální verzi desky. Fatální chyba ovšem byla na mé straně a když jsem na ni přišel, málem jsem si vyrval všechny vlasy a seriózně uvažoval i o o tom, že se půjdu spláchnout Mrkající veselý obličej. Dioda V4 má hned vedle dírky kam patří v DPS ještě jednu a do té já diodu zapojil.

Ondra_SPO186_diode_V4

Na obrázku je to ta horní dioda a všimněte si díry hned vlevo od červené katody. Potisk odmazaný kvůli díře šel jen k té levé a nepokračoval až k té správné a to mně zmátlo.

Bohužel zrovna tahle dioda vede obraz od posuvných registrů k analogové obrazové části. Byl jsem tak zaslepený těmi podivnými pulzy a dalšími podivnostmi (ještě se o nich zmíním), že jsem vůbec nepostřehl, že mi do obrazu vůbec neleze video, ale jen synchronizace. Po přepojení diody tam, kam patří jsem hned dostal obraz.

Ondra_SPO186_first_screen_TESLAv5_ROM   Ondra_SPO186_first_screen_ViLi_ROM

Jo, obraz, nic moc, hrozně světlý a posunutý a nezačínal od začátku, ale byl tam.

Oprava obrazu byla jednoduchá, protože EC1045 mezitím přišel na to, že ve schématu prohodil hodnoty odporů R58 a R59 a ty právě mají na starosti obraz. Odpory jsem prohodil a dostal perfektní obraz.

Ondra_SPO186_working_prototype   Ondra_SPO186_TESLAv5_ROM

Mezitím jsme ještě přišli na pár dalších drobností. Místo speakeru nejde dát piezo, protože tranzistor V17 pak nesepne. Trochu pomůže piezo přemostit odporem 4k7, ale hraje to moc potichu. Proto jsem použil malý 50 ohmový reproduktorek. Šlape jak víno, ale nevejde se na desku a budeme muset vyřešit nějak upevnění do skříně. EC1045 změřil původní speaker a ten má cca 26  ohmů. Zkusíme něco najít, pokud máte někdo tip, pište.

Taky jsem zjistil, že oscilátor není zrovna stabilní. Při různých napájeních, které jsem zkoušel a měly za následek po stabilizaci něco mezi 4,8 a 5,1V oscilátor s některými 74LS04 nabíhá po zapnutí na vyšší harmonické. Celý počítač tak jel zrychleně a obraz nebyl správně časovaný, takže byl rozsypaný. Pomůže jeden malý 22 pF kondenzátor na zem.

Ondra_SPO186_oscillator_improvement   Ondra_SPO186_resistors_R58_R59

Aby se mi s počítačem lépe hrálo, přidal jsem si na C31 mikrospínač pro RESET. Standardní červené tlačítko na Ondrovi je totiž NMI a slouží pro „měkký“ reset.

Ondra_SPO186_speaker   Ondra_SPO186_Reset_button

Pak jsem taky zkusil zapojit kazeťák. No, teda vlastně iPhone. Zesilovač s MAA 741 není na Petrově originálním Ondrovi zapojen, na rozdíl od schématu, a místo něj je na desce jen propojka. Na druhou stranu jsem na netu narazil na foto Ondry, kde zesilovač zapojený je. Schválně asi vyzkouším zesilovač zapojit, doufám, že přečtu hodnoty ze schématu.

Ondra_SPO186_MAA741_replacement  

Stáhnul jsem od DEXe WAV soubory s programy a zkusil je nahrát. Nevím proč, ale nefungoval mi komparátor TESLA MAB 311 a musel jsem použít LM311 v DIP pouzdře. V původním Ondrovi byl použit MAC 311, ale to by nemělo hrát moc roli. Do desky pasuje DIP pouzdro lépe, ale ještě to prozkoumám. Z nahraných souborů nefungoval BASIC, protože je nahraný moc potichu. Po zesílení v audio editoru na PC už se nahrál v pohodě.

Ondra_SPO186_TESLAv5_ROM   Ondra_SPO186_ViLi_ROM

Ondra_SPO186_BASIC_loading   Ondra_SPO186_BASIC_program_screen

Zkoušel jsem obě dostupné ROM, originální TESLA v.5 i ViLi (SSM) 87 ROM od Ing. Víta Libovického, a různé programy pro ně. Všechno šlapalo jak má.

Ondra_SPO186_TEDIT_screen   Ondra_SPO186_EDITASM_screen

Ondra_SPO186_TOOL80_screen   Ondra_SPO186_PASCAL_screen

K dispozici je i pár her předělaných ze Speccy nebo robot KAREL.

Ondra_SPO186_JETPAC_loading_screen   Ondra_SPO186_JETPAC_screen

Ondra_SPO186_JetSetWilly_screen   Ondra_SPO186_KAREL_screen

Zatím jsem netestoval paralelní výstup, ani joystick porty, ale určitě je ještě vyzkouším, než půjdou finální desky do výroby. Petr pracuje mezitím na skříni, uvidíme, zda se mu podaří někoho zlomit na jejich malosériovou výrobu. Já mám nahrubo naskenované manuály a čeká mě jejich úprava.

Ale hlavní část počítače šlape a šlape báječně Veselý obličej !

Příspěvek byl publikován v rubrice Československé počítače, Ondra. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

38 komentářů: TESLA Ondra – funkční prototyp repliky

    Error thrown

    Call to undefined function create_function()