TESLA Ondra – funkční prototyp repliky

Ve středu jsem byl vyzvednout dvě prototypové desky na Ondru. Nedalo mi to, abych nehodil nocovku Mrkající veselý obličej a hned to neosadil. Nečekal jsem, že by to na první zapojení šlapalo a taky nešlapalo. Přesto mně to trochu zklamalo. Ve skrytu duše jsem doufal, že by mohlo. Dva dny hraní si, pokusničení a intenzivní komunikace s EC1045 však přinesly svoje ovoce a funkční prototyp repliky Ondry je na světě.

Ondra_SPO186_prototype_finished1   Ondra_SPO186_ViLi_ROM

Ale vezměme to od začátku. Hotové desky vypadaly moc pěkně. Nechali jsme je udělat tak, že nepájivá maska je jen zespodu a ze strany součástek je pouze potisk. Byl trochu strach, jak to dopadne, ale řekl bych, že perfektně. Jednu DPS mám já, druhou EC1045, jehož je to všechno vlastně práce. Teda ona je to práce Ing. Eduarda Smutného, jeho bratra Ing. Tomáše Smutného, Ing. Jana Mercla a spousty dalších lidí, ale EC1045 si dal obrovskou práci a zrekonstruoval schéma i desku plošných spojů a s Ondrou si vůbec pěkně pohrál.

Ondra_SPO186_PCB_parts   Ondra_SPO186_PCB_solder

První obraz, který z Ondry vypadl vypadal asi nějak takto:

Ondra_SPO186_first_screen_NWC   Ondra_SPO186_prototype_finished_NWC

Jo, nic moc. Na druhou stranu aspoň něco, protože počítač nějaký obraz generoval. O generování obrazu se stará poměrně důmyslné zapojení se dvěma čítači 8253. Znamenalo to tedy, že počítač alespoň nějaký kód vykonává, protože zvládne zinicializovat čítače.

První přišla na řadu kontrola naprogramování PROM MH74188. Protože nemám programátor a nechtělo se mi to cvakat ručně, nechal jsem si ji naprogramovat u Bučka. Zbastlil jsem jednoduchý tester, který ukázal, že PROM je naprogramovaná správně.

Ondra_SPO186_PROM_74188_check

Ke slovu přišel osciloskop a spousta měření a vyměňování fotek s EC1045. Vůbec se mi nelíbily asi 1V pulzy na datové i adresové sběrnici.

Ondra_SPO186_adress_bus_1MHz_1V_pulses   Ondra_SPO186_data_bus_1MHz_1.5V_pulses

Pulzy mají frekvenci 1 MHz a jsou na adresní sběrnici jen po dobu trvání DMA.

Ondra_SPO186_DATA-vs-BUSAK_20usOndra_SPO186_ADDR-vs-BUSAK_20us

S nejvyšší pravděpodobností jsou závislé na CAS a RAS.

Ondra_SPO186_pulzy-na-DATA-vs-CAS(D25pin6)Ondra_SPO186_pulzy-na-DATA-vs-RAS(D23pin3)

Originální Ondra, ale dělá to stejné. Je to divné, je to nic moc, ale nevadí to.

S Petrem jsem postupně přišli na ne jednu, ale několik chybiček, které Petr samozřejmě odstraní ve finální verzi desky. Fatální chyba ovšem byla na mé straně a když jsem na ni přišel, málem jsem si vyrval všechny vlasy a seriózně uvažoval i o o tom, že se půjdu spláchnout Mrkající veselý obličej. Dioda V4 má hned vedle dírky kam patří v DPS ještě jednu a do té já diodu zapojil.

Ondra_SPO186_diode_V4

Na obrázku je to ta horní dioda a všimněte si díry hned vlevo od červené katody. Potisk odmazaný kvůli díře šel jen k té levé a nepokračoval až k té správné a to mně zmátlo.

Bohužel zrovna tahle dioda vede obraz od posuvných registrů k analogové obrazové části. Byl jsem tak zaslepený těmi podivnými pulzy a dalšími podivnostmi (ještě se o nich zmíním), že jsem vůbec nepostřehl, že mi do obrazu vůbec neleze video, ale jen synchronizace. Po přepojení diody tam, kam patří jsem hned dostal obraz.

Ondra_SPO186_first_screen_TESLAv5_ROM   Ondra_SPO186_first_screen_ViLi_ROM

Jo, obraz, nic moc, hrozně světlý a posunutý a nezačínal od začátku, ale byl tam.

Oprava obrazu byla jednoduchá, protože EC1045 mezitím přišel na to, že ve schématu prohodil hodnoty odporů R58 a R59 a ty právě mají na starosti obraz. Odpory jsem prohodil a dostal perfektní obraz.

Ondra_SPO186_working_prototype   Ondra_SPO186_TESLAv5_ROM

Mezitím jsme ještě přišli na pár dalších drobností. Místo speakeru nejde dát piezo, protože tranzistor V17 pak nesepne. Trochu pomůže piezo přemostit odporem 4k7, ale hraje to moc potichu. Proto jsem použil malý 50 ohmový reproduktorek. Šlape jak víno, ale nevejde se na desku a budeme muset vyřešit nějak upevnění do skříně. EC1045 změřil původní speaker a ten má cca 26  ohmů. Zkusíme něco najít, pokud máte někdo tip, pište.

Taky jsem zjistil, že oscilátor není zrovna stabilní. Při různých napájeních, které jsem zkoušel a měly za následek po stabilizaci něco mezi 4,8 a 5,1V oscilátor s některými 74LS04 nabíhá po zapnutí na vyšší harmonické. Celý počítač tak jel zrychleně a obraz nebyl správně časovaný, takže byl rozsypaný. Pomůže jeden malý 22 pF kondenzátor na zem.

Ondra_SPO186_oscillator_improvement   Ondra_SPO186_resistors_R58_R59

Aby se mi s počítačem lépe hrálo, přidal jsem si na C31 mikrospínač pro RESET. Standardní červené tlačítko na Ondrovi je totiž NMI a slouží pro „měkký“ reset.

Ondra_SPO186_speaker   Ondra_SPO186_Reset_button

Pak jsem taky zkusil zapojit kazeťák. No, teda vlastně iPhone. Zesilovač s MAA 741 není na Petrově originálním Ondrovi zapojen, na rozdíl od schématu, a místo něj je na desce jen propojka. Na druhou stranu jsem na netu narazil na foto Ondry, kde zesilovač zapojený je. Schválně asi vyzkouším zesilovač zapojit, doufám, že přečtu hodnoty ze schématu.

Ondra_SPO186_MAA741_replacement  

Stáhnul jsem od DEXe WAV soubory s programy a zkusil je nahrát. Nevím proč, ale nefungoval mi komparátor TESLA MAB 311 a musel jsem použít LM311 v DIP pouzdře. V původním Ondrovi byl použit MAC 311, ale to by nemělo hrát moc roli. Do desky pasuje DIP pouzdro lépe, ale ještě to prozkoumám. Z nahraných souborů nefungoval BASIC, protože je nahraný moc potichu. Po zesílení v audio editoru na PC už se nahrál v pohodě.

Ondra_SPO186_TESLAv5_ROM   Ondra_SPO186_ViLi_ROM

Ondra_SPO186_BASIC_loading   Ondra_SPO186_BASIC_program_screen

Zkoušel jsem obě dostupné ROM, originální TESLA v.5 i ViLi (SSM) 87 ROM od Ing. Víta Libovického, a různé programy pro ně. Všechno šlapalo jak má.

Ondra_SPO186_TEDIT_screen   Ondra_SPO186_EDITASM_screen

Ondra_SPO186_TOOL80_screen   Ondra_SPO186_PASCAL_screen

K dispozici je i pár her předělaných ze Speccy nebo robot KAREL.

Ondra_SPO186_JETPAC_loading_screen   Ondra_SPO186_JETPAC_screen

Ondra_SPO186_JetSetWilly_screen   Ondra_SPO186_KAREL_screen

Zatím jsem netestoval paralelní výstup, ani joystick porty, ale určitě je ještě vyzkouším, než půjdou finální desky do výroby. Petr pracuje mezitím na skříni, uvidíme, zda se mu podaří někoho zlomit na jejich malosériovou výrobu. Já mám nahrubo naskenované manuály a čeká mě jejich úprava.

Ale hlavní část počítače šlape a šlape báječně Veselý obličej !

Příspěvek byl publikován v rubrice Československé počítače, Ondra. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

38 komentářů: TESLA Ondra – funkční prototyp repliky

 1. PvvS napsal:

  Gratuluju a tesim se 🙂

 2. Pavel napsal:

  Ahoj,
  taky gratulace a uz se tesim na dalsi serii desek
  ohledne repro co neco takoveho
  http://www.gme.cz/magnetodynamicke-menice-do-dps/kpb1220-p641-002/
  piezo je fakt blby napad, ale toto je realny repracek, dava se do budiku, zakladnich desek, atd.

  • Martin napsal:

   Ahoj, diky. Už jsem na to taky trochu koukal. Origoš má cca 26 ohmů, ale na tom úplně nešupí, stejně je tam ještě min 100 ohmů odpor v sérii a tranzistor snese i víc, šlo by ještě ubrat. Z těch obrázků a datasheetů těžko poznám jak to hraje (pípá), zajdu v pondělí pár koupit a vyzkouším je. Na druhou stranu ten pípák v Ondrovi taky není kdovíjaký řvoun.

   Martin

 3. Lukes (Roxio) napsal:

  Borci to je super konečně ona replika našeho ONDRY na svím webu sem zveřejnil seznam zachráněnejch programů na ONDRU, tak pak dejte vědět ;-). Jo a kdyby měl náhodou někdo náhradní klávesnici na ONDRU dejte vědět. Bastlení zdar!

 4. jirka napsal:

  Jste draci – gratulace 😉

 5. F6 napsal:

  ty teda jedes.. koukam ze font maji komplet obslehnutej z Amstrada CPC 🙂

 6. ikon napsal:

  Super robota chlapi! Tesim sa na dosky s vychytanymi muchami.

 7. solaris104 napsal:

  Super práce Martine, ale dik hlavne za desku EC1045. Da se nekde najit seznam programu a her, co vznikly na Ondru? pokud vim, tak Mesto Robotu nikdo nema.

 8. Nostalcomp napsal:

  Velká gratulace. Pěkná práce!

 9. Sillicon napsal:

  Obrovska gratulace , uz se tesim na repliku :-). Petr a Martin odvedli skvelou praci.

 10. Milan napsal:

  Kráása ! 🙂 Taky gratuluju.

 11. Ahoj,

  to je super. Mám radost, že někdo ještě nezapomněl na tátovu práci pojmenovanou po mém bráchovi. Moc gratuluji a fandím.

 12. jjilek napsal:

  „Proto jsem použil malý 50 ohmový reproduktorek“
  Možná bych našel více kousků reproduktorů (ne piezo). Jaký je maximální možný průměr? Jinak gratuluji, pěknou práci občas sleduji al euž se do toho nepouštím. Jen držím palce nad historií, kterou mám jako současník v dobré paměti. Ale Ondru jsem nesehnal pro sebe (protože jsem na něj neměl) ani do školy, protože nebyly.

 13. Tono napsal:

  Našiel som doma dosku, vyzerá to na original, Didaktik-M
  Sú dve možnosti, buď to postavým, alebo predám.
  Tu mám problém zo súčiastkami, tak to vizerá, že by som to asi predal.
  Tak ak má niekto záujem, určite sa dohodneme.

  • Martin napsal:

   Ahoj, fakt neosazenou desku? Ta by stála za zdokumentování nebo aspoň naskenování. Osadit to asi nepůjde, myslím, že neseženeš ULA i když, kdo ví, třeba se někde najdou. Pokud by se nenašel nějaký movitý zájemce, tak nějakou stovku bych za ni asi dal. Nebo zkus Aukro.

   • Tono napsal:

    Vyzerá fakt ako original, prekovená., pocínovaná. Mám ju doma asi 15 rokov, chcel som to postaviť, ale ako píšeš nezohnal som ULA. Teda ak si pametám, sú tam dva zákaznícke IO. Možno to niekto vie zohnať, alebo nahradiť moderným švábom.
    Dávať na Aukro, to je buď za korunu, alebo vôbec. Nehovoriac o tom, že nemám ani tušenia o cene.

    • Hannibal napsal:

     Zháňate obvody ULA zo ZX Spectra? Myslím, že by som mal 2ks – sú vytiahnuté „vyfukovačkou“ pod horúcim vzduchom. Nechal som si ich len pre „srandu králikov“, pretože spektrá, z ktorých boli vybraté boli už nefunkčné.

     Jedine zaspájkovať sokel a ULU fúknuť tam, inak sa zrejme odskúšať nedajú.

     (@Martin: Ten Geos v1.2 ti pomohol? Prišlo ti to mailom?)

     • Martin napsal:

      Ahoj, tak kdybys prodal, tak bych si asi jeden vzal. Člověk nikdy neví, kdy bude jeden potřebovat na opravu. Jaké verze? V Didaktiku jsou jiné než v ZX Spectrum. V některých Spectrech je ULA v soklu.

      GEOS mi nepřišel 🙁 Můžeš prosím zkusti poslat znovu? Dík moc.

     • Hannibal napsal:

      Čao,

      Tie ULA Ferranti ti pošlem, lebo – ako som už písal – neviem v akom sú stave (boli vyberané z vadných Spectier) a až keď ti to bude fungovať, potom sa dohodneme 🙂

      Pokiaľ ide o Geos – všetky pokusy o poslanie na tvoj mail zlyhávajú – vracia sa mi to s chybou. Daj mi inú adresu…

     • Tono napsal:

      Skús to zazipovať a potom zmeň koncovku.
      Antiviráky neradi posielajú exe súbor

     • Martin napsal:

      To by asi nepomohlo, mame dost vychytraly antivir a antispam, ZIP si rozbali. Leda zaheslovat. Podle mne se mu proste nelibilo neco na tom DOSovem EXE, ale uz to proslo 😉 Fotky jsou na blogu.

 14. Tono napsal:

  Mám dosky na PP 06 komplet plus základná konektorová doska, tú mám dvakrát. Aj veľkú mechaniku 5,2 Bez zdroja.

 15. Tono napsal:

  Pardon pánové, dal som sem ponuku a nejak nestíham. Ja sa k tomu ale dostanem a dám sem zoznam, len neviem kedy 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *