Jirka Koutný (NOSTALCOMP) mě už před nějakou dobou nadchnul svojí konstrukcí Cosmac Elf. Vlastního Elfíka mám v plánu. Pro seznámení s procesorem Cosmac CDP1802 jsem si zatím postavil Membership Card a poměrně dost už jsem se o tomto CPU naučil. Elf je počítač starý a já bych chtěl postavit co nejvěrnější repliku, takže sehnat součástky není žádná legrace. Původní Elf používal BCD sedmisegmentovky HP 5082-7340, ale ty jsou buď nedostatkové nebo proklatě drahé. Proto jsem nakoupil pár kousků TIL311. Teď se mi ale podařilo koupit staré zobrazovací jednotky Telefunken, které obsahují právě HP 5082-7340. Jakmile přišly, musel jsem displeje vyletovat a vyzkoušet. Při té příležitosti jsem si i vyzkoušel rozdíly mezi HP 5082-7340 a TIL311.
O co vlastně jde? Jedná se o sedmisegmentovky, které umí zobrazovat 0-9, A-F a neovládají se po jednotlivých segmentech, ale jednoduše mají 4-bitový vstup, který se může připojit třeba přímo na sběrnici. Zobrazovaná hodnota se pak načte pomocí zabudovaného latche a pro zhasnutí lze využít vstup “blank”.
HP 5082-7340 má pouze 8 pinů a jsou netypicky umístěné 4 nahoře a 4 dole. Výhodou tohoto pouzdra je, že je celkově menší, ale pro umístění do patice musíte upravit nějakou větší patici s šířkou 15 mm. Číslice o velikosti 7,4×4,8 mm jsou tvořené z teček v matici 4×7 bodů. HP 5082-7340 nemá desetinnou tečku.
TIL311 je v klasickém pouzdru DIP14 a je celkově větší. Některé piny (6, 9, 11) chybí. Velikost číslic je však paradoxně o malinko menší – 6,9×4,3 mm. Matice bodů je stejná. Desetinná tečka je k dispozici vlevo i vpravo dole. Desetinné tečky nejsou napojena na interní proudový zdroj, proto je potřeba je zapojit klasicky.
Segmentovky jsem připojil na čítač DL093D (7493) poháněný jednoduchým AKO z 555. Desetinné tečky jsem připojil přes odpory 220 ohmů, asi by to chtělo ubrat, svítily o něco víc než ostatní. Max. proud je 20 mA, což je v pohodě, ale doporučený je 5 mA a tak by odpory měly být cca 560-680 ohmů. Můj “bastlík” vidíte na následujícím obrázku. Video z provozu je pak v úvodu článku.
Oba typy displejů se mi velice líbí. Díky zabudovanému latchi, dekodéru a proudovému zdroji je jejich zapojení do jakéhokoli obvodu velice jednoduché. Díky tomu, že jsou znaky tvořené z teček, jsou moc pěkné a dobře čitelné. Vůbec obě segmentovky jsou velice pěkně čitelné jak na slunci, tak za šera. HP 5082-7340 je jasnější, má větší body a vlastně je i číslice o trochu větší než u TIL311. Co je trochu horší je spotřeba a obě segmentovky se při provozu docela zahřívají. TIL311 se zahřívá o poznání více. To je také důvod, proč Telefunken moduly, ze kterých jsem HP 5082-7340 získal, měly pod segmentovkami chladič.
Pokud bych měl vybrat vítěze, určitě bych se rozhodnul pro HP 5082-7340. Mají větší číslice, víc svítí, jsou menší, méně hřejí a tak nějak celkově jsou sympatičtější Bohužel jsou také dražší, nemají desetinou tečku, musí se jim přizpůsobit patice a hůře se shánějí.
Pokud byste chtěli TIL311 za “relativně” dostupnou cenu, doporučím A1 Parts v USA, kde je najdete za 3,90 USD za kus. Bohužel pro objednávku v tomto obchodě musíte mít aktivní DHL, FedEx, UPS, … účet, aby to mohli poslat kurýrem na Váš účet. Nevím proč, ale jen tak je strčit do obálky a poslat USPS nechtějí.
I love the TIL311 displays, but I’ve never seen the HP 5082-7340 before. I’ll have to look for them.
The heat of the TIL311 can possibly be reduced by PWM cycling it’s blanking input pin. Since the LED driver has a separate power supply from the latch/decode logic, it might be possible to tweak LED voltage and PWM on/off timing to get a good brightness without unacceptable heat.
Thanks for posting!
HP 5082-7340 were the ones originally used in Cosmac Elf and were also quite common even harder to find today.
Thanks for the advice for timing the TIL311 to get the power consumption down.
Pingback: Dexovo Hexadecimální Doupě • COSMAC
Pingback: Dexovo Hexadecimální Doupě • COSMAC: Handheld computer
Ahoj Martine, narazil jsem dnes náhodou na projekt PICTIL, kde dělají náhradu za TIL311. Patří to k tématu, tak to tu píšu, třeba se to někomu jinému, kdo se zajímá o tyto displeje bude hodit (na mě je to moc mrňavé pájení, to nezvládnu):
https://hackaday.io/project/8270-pictil
https://bitbucket.org/_al1/pictil/src/master/
https://oshpark.com/shared_projects/LDcRWFo1
Ahoj, mám postaveno, vyzkoušeno 😉 Jen je to spíš ze sportu, TIL311 se pořád dají okolo stovky koupit, tak se to moc nevyplatí stavět.