Speccy2010

Do mojí sbírky přibyl nový vlastnoručně postavený přírůstek. Speccy2010 je moderní klon počítače ZX Spectrum (48, 128, Pentagon …) postavený na FPGA Altera Cyclone II.

Speccy2010_Martin_attached   Speccy2010_Martin_Aknadach

Díky použití FPGA umí Speccy2010 emulovat v podstatě cokoli. Standardní součástí je emulace ZX Spectrum 48, 128 a Pentagon 1024, zvlášť lze volit jak ROM/RAM, tak i časování.

Speccy2010_Martin_Config   Speccy2010_Martin_front2

Musím přiznat, že jsem se trochu potrápil. Přece jen už nemám oči jako zamlada. Překvapilo mě, že Speccy2010 šlapalo na první zapojení, protože to byl vlastně už druhý pokus. První dopadl neslavně Smutný obličej

Altera_CycloneII_bez66

Více informací najdete v sekci Moderní projekty, případně na originálním diskusním fóru nebo jeho do angličtiny přeložených základních informacích.

Kdo by si chtěl tento pěkný kousek hardwaru postavit, může si koupit desku na divIDE e-shopu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Sinclair. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: Speccy2010

 1. Hannibal napsal:

  Nooooo – paráda! Naozaj krásna vec…. žiaľ osobne dávam prednosť SW emulátorom. Je to pohodlnejšie, možem to používať i v práci a v globále na nich ide všetko, ako na real. železe… (ZX všeho druhu, C64, Amiga(WinUAE), Gakken-GMC4, PMI-80,PMD-85/x, Didaktik alfa, Ondra, …atd)

 2. Martin napsal:

  Jj, a pohodlne pripojuje k velke televizi. Musim ale nejak poresit krabicku.

 3. TM napsal:

  Chápu že smyslem takové desky je že si někdo vyhraje s tím když to skládá a pájí dohromady. Jinak ale nevidím žádný důvod proč v tomhle topit peníze. Je to prostě jen emulátor, navíc silně omezený ať už do výkonu tak do možností připojení. Vždyť tam není ani RGB 15 kHz výstup – sorry ale už Spectrum 128 tohle mělo v roce 1986. Pokud si koupím v Alze desku za 1000,- k tomu odpovídající CPU, tak si např. na Linuxu a FUSE s propojením na arkádový monitor (15 kHz) a USB profi ovladače složím monstrum, kde bude Speccy 2010 jen nicotným spojem pro elektrobastlíře…

  • Martin napsal:

   No vidíš a spousta lidí to staví nebo si to nechává postavit 😉 Já nemám nic proti emulátorům na PC, sám je používám, ale toto mi přijde tak nějak praktičtější. Hlavně na cesty, je to malinký a máš v tom všechno. Když bys s sebou tahal speccy, je toho hormada. Navíc tak nějak má človek pocit, že je to speccy, páč se to emuluje v hardwaru 😉 Navíc to nebootuje, prostě to zapneš a za pár vteřin jedeš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.