Bestiální Maťo

Když něco kupuju na Aukro a je u toho netestováno, měl bych si já blbec dávat pozor, protože zda to šlape ví Bůh. Nebo výbuch?

Mato_zvenku   Mato_zdroj_po_vybuchu

Výbuch kondenzátoru ve zdroji už jsem zažil kdysi dávno u Apple II. A právě dnes repete s Matěm (nebo Maťom?). Po zapnutí nic. Hbitě rozšroubuju a pohoda, je to jen pojistka. Vyměním pojistku (200 mA nemám, ale pohoda, dám tam 1 A Mrkající veselý obličej). Zapnu a … VÝBUCH! Z Maťa se valí černý čmoud. Tak znovu rozeberu, zkouknu a kondenzátor je víc než jasný.

Než ho vyměním za jiný můj, taky na 16V, tak pro jistotu odpojím zdroj úplně. Přece si nezničím Maťa (teda jestli už není). Takže vyměním kondík, zapnu a … nic, jen kondenzátor se trochu nafouknul. To není dobré. Rychle vypnu elektřinu … a VÝBUCH! Nový kondenzátor je mraky. Jediný rozdíl je, že místo černého čmoudu se všude válí kousky výplně. Tak nic, problém bude jinde. Zítra je taky den, chce to pořádně prozkoumat. A v klidu.

Mato_pojistka_a_bouchle_kondiky

Nahoře prasklá pojistka, vlevo původní kondenzátor, vpravo „nový“ Mrkající veselý obličej Ta válečková část odletěla asi 6 m daleko. Asi budu muset pracovat v brýlích Mrkající veselý obličej

Příspěvek byl publikován v rubrice Československé počítače, Maťo. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 komentářů: Bestiální Maťo

 1. Výbuch napsal:

  Jednou mi přímo pod obličejem bouchnul ruský elyt 200uF/6V, navíc jsem ho držel mezi palcem a ukazováčkem. Výbuch byl doprovázen silným světelným efektem, takže první dojem byl šok, druhý dojem byl, že jsem oslepnul a když se mi po cca minutě začal vracet zrak tak přišel třetí vjem a to sice „chybí mi prsty!“. Naštěstí jsem je měl jenom očouzené od sazí a zábleskem oslepené oči je neviděly. Nicméně od té doby hlasuju pro brýle (dnes už se bez nich stejně neobejdu) a opatrnost. Dneska se všude šetří a představa, že kondenzátor bude dimenzován na dvojnásebek jmenovitého napětí je silně ilozurní.

  melsoft

  P.S. Hliníkový kryt kondenzátoru jsem našel až asi za půl roku (při vánočním ůklidu) na záclonové garnýži na oknem.

  • Martin napsal:

   Dost dobrý 😉 tak to koukám, že jsem ještě dopadl docela dobře. Pravda, ten hliníkový kryt jsem měl cca 6m daleko a to se ještě podle zvuku odrazil od zdi, takže asi dobře, že jsem ho nekoupil do oka. A to už byl počítač dobře vteřinu vypnutý. Teď ještě zjistit, proč mi to ty pyrotechnické efekty dělá.

   Martin

 2. Doplněk napsal:

  Na ty kondenzátory – to bylo v minulosti dost běžné, že tanatly bouchaly.
  Před mnoha léty jsem servisoval tehdy SM4/20 a na jedné desce jich bylo i 40 a to potom při zapojení byl i malý kulomet. Je tošpatnou technologií té doby a ztrátou ( nebo vyschnutím se stane mírně vodivý a funguje jeko topná spirála až bouchne. Od té doby mám obecně k tantalům nedůvěru.

  Hodně zdaru

 3. Výbuch napsal:

  Jo, taky jsem kdysi nafasoval 300ks tantalů a jezdil je po celé republice měnit v pacientských monitorech, protože byly schopné způsobit požár – prostě vadná série.
  Při jiné příležitosti jsem taky nabyl dojmu, že tantaly jsou extrémně citlivé na přepólování a tím pádem i na přivedení střídavého napětí. Nemusí to nutně skončit výbuchem ale kondík se stejně odebere do věčných lovišť.

 4. Sillicon napsal:

  náhodou jsem v TV zahlídnul zajimavé informace z doby před 25lety
  MAŤO potvrzuje to původní název BAPO-1 a ten měl 64kB RAM
  vyvinuli ho v podniku VÚZ StrojSmalt Bánská Bystrica na detašovaném praovišti Pohorelá a to za 6měsíců Ivanem Urdou a Štefanem Ševčíkem

  je to tady v čase 3:14 (doplneno na Wiki :-))
  http://www.ceskatelevize.cz/porady/10132488909-pred-25-lety/212411000110516/

 5. Jarda napsal:

  Mám stejnou záležitost – po zapnutí nic, vadná pojistka a kouřící tantal. Po odpojení od procesorové desky a opětovném zapnutí vzplál tantal jasným cca 5cm plamenem. Po analýze – jednalo se o -5V větev a na ní o hořící C8 a po přeměření byla zjištěna vadná dioda D7 (proražená). Co bylo prvotní a co následné to už asi nezjistím jestli se prorazila dioda a pak tantal nesnesl přepólování anebo jestli se vlivem čehokoliv poškodil tantal a vzal s sebou diodu..) Je fakt, že ta C8 je cca 12,5V, on je na 16V takže nic moc rezerva. Nahradil jsem tantal 10u/25V a diodu dal 1N481. Po té se můj úovek (z Aukra také) rozeběhl. Docela nemile mě překvapilo, že IO nejsou v paticích a to dokonce ani Eprom. Teď přemýšlím, jak vyskočit z toho herního módu alespoň do Basicu. Jarda

 6. Marian napsal:

  Dobry den. Dostal som sa k pocitacu Mato ale bez zdroja. Chcel som postavit kopiu originalneho zdroja podla schemy z tejto stranky. Zdroj sa postavi, nieje problem.
  Len sa mi nepodarilo zistit napetia na transformatore nieje to v scheme. Mozete mi niekto prosim premerat striedave napetia na vyvodoch 1-2 a 2-3 trafa. Dakujem.

 7. Martin1 napsal:

  Skontrolovať či skôr rovno vymeniť D7 a vymeniť C8 za kondenzátor na napätie min. 25V.
  Je poddimenzovaný, napätie na ňom je vyše 18V.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *